Rusové montují klece na tanky. Působí více škody než užitku
Mnoho ruských tanků zapojených do invaze na Ukrajinu má na střeše věže přivařeny klece. Odborníci si provizorní brnění prohlédli a shodně dospěli k závěru, že je nepoužitelné, napsal server Economist.
Stijn Mitzer, nezávislý analytik z Amsterdamu, prošel stovky ověřených fotografií zničených ruských vozidel. Podle něj klece nejenže nemají ochrannou funkci, ale ve skutečnosti zvyšují hmotnost, usnadňují jejich spatření a možná dávají posádce falešný pocit bezpečí. Západní analytici jim posměšně přezdívají emocionální podpůrná brnění nebo bezpečnostní klece.
Provizorní klece jsou variantou tzv. lamelového nebo tyčového pancíře. Takové brnění může při správném použití poskytnout účinnou a lehkou ochranu. Zdá se však, že v tomto případě tomu tak nebylo. Lze je proto považovat za symbol nedostatečné přípravy Ruska na kampaň, stejně jako jeho neschopnosti neutralizovat ukrajinskou protivzdušnou obranu a sestřelit ukrajinské bezpilotní letouny.
Foto: Ministerstvo obrany ruské federace
Více škody než užitku
Zdá se, že klece byly namontovány tak, aby chránily před útoky shora. Jak však upozorňuje Nick Reynolds, analytik výzkumu pozemních sil, hlavní nálož v hlavicích Javelin je dostatečně silná, aby prorazila horní pancíř a zničila tank. Klece omezují možnosti kulometu umístěného na horní části věže vyklopit se nahoru a zaútočit na nepřátele, kteří na vozidlo střílejí shora.
Všichni odborníci shodně označili klece za emocionální brnění, které bylo přidáno jen proto, aby zlepšilo morálku vojáků uvnitř a poskytlo jim iluzorní přesvědčení, že jsou v bezpečí. Vojáci často věří, že každá maličkost pomáhá.
Zdroj: economist.com