Ruský Buk vs. americký HIMARS. V tomto případě si HIMARS namazal ruský Buk na chleba

Americký systém M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) je vybaven k provádění různých úkolů na bojišti, včetně úderů proti nepřátelskému dělostřelectvu, pěchotě, lehkým obrněným vozidlům a podpoře logistiky. Jeho flexibilita a kompatibilita s moderní řízenou municí GMLRS a taktickými raketami MGM-140 ATACMS zdůrazňují jeho významnou roli v moderních konfliktech.

HIMARS vs. Buk

Dělostřelecký raketový systém M142 HIMARS je mobilní raketomet vyvinutý v USA koncem 90. let, umístěný na podvozku nákladního automobilu M1140. Tento systém může nést šestiraketový podstavec s řízenými raketami GMLRS nebo jednu balistickou raketu ATACMS. Navržen na platformě vozidel FMTV, HIMARS je schopen odpalovat různé typy munice, přičemž jeho muniční pody jsou zaměnitelné s systémem M270 MLRS, ale na rozdíl od M270 může nést pouze jeden muniční pod.

Buk je rodina samohybných středního doletu systémů země-vzduch, vyvinutá v Sovětském svazu a Ruské federaci, zaměřená na odražení křídlatých střel, inteligentních bomb, letadel a bezpilotních letounů. V ruském obranném systému A2AD se Buk řadí mezi systémy S-200/300/400 a bodovou obranu Tor a Pancir. Jedna baterie Buk zahrnuje vozidla pro velení, získávání cílů a odpalování raket, celkem s 14 raketami. Buk, nástupce systému 2K12 Kub, si prošel vývojem až k současné verzi Buk-M3, aktivní od roku 2013. Existuje i námořní verze systému Buk, plánovaná k dodání v roce 2014.

HIMARS se s tím nemaže. Ruský Buk si namazal na chleba

Systém HIMARS na Ukrajině opět prokázal svou účinnost. Tento raketový systém americké výroby se stal klíčovým prvkem v arzenálu ukrajinské armády, umožňujícím efektivně zasahovat proti nepřátelským cílům s vysokou přesností. Nedávný úspěch, kdy byl pomocí HIMARS zlikvidován ruský raketový systém země-vzduch BUK, je dalším důkazem jeho schopností.

Tento útok, provedený řízenou municí GMLRS, nejen že způsobil značné škody na nepřátelské technice, ale také umožnil Ukrajině upevnit svou obranu vzdušného prostoru. Zásah BUKu byl zdokumentován a video z okamžiku zásahu se rychle šířilo internetem, píše portál Defence Blog.

Podle ukrajinské vojenské služby byl úspěch tohoto útoku možný díky pečlivé průzkumné operaci provedené operátory ukrajinských speciálních sil. Tato operace ukázala, jak důležitá je koordinace mezi různými složkami ozbrojených sil a schopnost rychle reagovat na získané informace.

Zdroj: Defence Blog