Rusko vyslalo robota na Ukrajinu k transportu zraněných vojáků

Ruská armáda začala na Ukrajině využívat roboty k transportu zraněných vojáků z bojiště. Tyto roboty, připomínající estonský robot THeMIS, jsou vybaveny pásovými systémy, které umožňují pohyb v náročném terénu.


Robotický společník na bojišti: Rusko nasazuje inovace

Ruská armáda začala na Ukrajině využívat roboty k transportu zraněných vojáků z bojiště. Tyto roboty, připomínající estonský robot THeMIS, jsou vybaveny pásovými systémy, které umožňují pohyb v náročném terénu, píše Defence Blog.

Jeden z těchto robotů byl zachycen na fotografii při transportu zraněného vojáka s poraněnou nohou, což ukazuje na jeho praktické využití v konfliktních oblastech. Americké zdroje naznačují, že tento robot může být v provozu u 87. střeleckého pluku v regionu Avdijivka.

Robot je vybaven systémem elektronického boje Volnorez, který chrání proti FPV dronům a je schopen neutralizovat hrozby nepilotovaných leteckých vozidel. Tento systém funguje v frekvenčním spektru 900 až 2000 MHz a blokuje signály dronů na vzdálenost přes 600 metrů, což značně zvyšuje obrannou schopnost robotu i doprovázených vozidel.

Zdroj: Defence Blog; X