Rusko představilo nové klouzavé bomby UMPK. Ty jsou podobné americkým bombám JDAM

Ruská armáda si vytvořila svou verzi americké bomby JDAM. Klasická letecká FAB puma je vybavena ruským modulem UMPK, který zajistí navádění pumy a dolet až do vzdálenosti 50 km.

Ruské ozbrojené síly používají modifikované bomby FAB s modulem UMPK k cílení na ukrajinské vojenské prostředky ze značných vzdáleností, čímž snižují riziko pro letadla v dosahu ukrajinských systémů protivzdušné obrany. I když srovnání s JDAM může mít svá omezení, integrace křídel a naváděcího systému do bomby pro všeobecné použití se stala pro ruské letecké síly v probíhajícím konfliktu hrozivým nástrojem, který představuje pro Ukrajinu vážnou výzvu.

Níže můžete vidět moment vypuštění této bomby z ruské stíhačky.

Bomby UMPK fungují na stejném principu jako bomby JDAM, tím pádem udělají z nenaváděné munice municí naváděnou. Podle ukrajinské armády mohou ruské bojové letouny Su-24 a Su-34 vybavené řízenými bombami UMPK zasahovat cíle s vysokou přesností na vzdálenost až 50 km. Tyto křídelní komplety umožňují ruským letounům provádět nepřímé útočné mise na cíle, které by jinak představovaly značné riziko.

Zdroj: redakce, defence-blog