Rusko nasadilo na Ukrajinu nové systémy protivzdušné obrany Gibka-S, které se používají i proti řízeným střelám nebo vrtulníkům

Některá z terénních vozidel pěchoty Tigr, která Rusko poslalo na Ukrajinu, byla na bojišti spatřena s raketovým systémem Gibka-S na střeše. Systém Gibka-S je vybaven čtyřmi raketami Igla, Igla-S nebo Verba, které jsou ihned připravené k odpálení, píše server Defence blog.

Gibka-S je raketový systém protivzdušné obrany odvozený od systému 3M-47 „Gibka“, který se používá na moři. Je určený pro umístění až 4 raket. První zkoušky tohoto systému protivzdušné obrany skončily v roce 2019 a v současné době probíhá jejich sériová výroba na základě státních obranných zakázek.

Systém Gibka-S, který funguje jako raketový systém země-vzduch krátkého dosahu, se používá proti letadlům, vrtulníkům, bezpilotním letounům, řízeným střelám a vysoce přesným zbraňovým systémům operujícím v malých a extrémně malých výškách.

Tento systém byl speciálně vyvinut pro potřeby protivzdušné obrany pozemních vojsk, ale má také široké využití při ochraně vojenských kolon a zabezpečení bezpečnosti vojenských polních táborů.

Navzdory variantám střel zůstává dosah zásahu proti vzdušným cílům a výška letu konstantní: až 6 km, resp. 3,5 km pro Igla-S, a až 6,5 km, resp. 4,5 km pro Verba.

Zdroj: Defence blog