Ruské zbraně se nevyrábějí pouze v Rusku. Kde tedy?
Rusko vyrábí všechny typy zbraní, od nožů až po jaderné ponorky, ale málokdo ví, že tisíce z nich se vyrábějí mimo Rusko.
Rusko po desetiletí nejen prodávalo zbraně, ale také vytvářelo po celém světě vojenská zařízení, která vyráběla špičkovou výzbroj pro své zákazníky, napsal server RBTH. Někdy prodává licence s celou technickou dokumentací k vojenskému vybavení, aby byl zahraniční partner schopen vyrábět ruské zbraně sám.
Indie
V polovině 60. let se Indie stala hlavním ruským odběratelem zbraní. Podle SIPRI (Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru) od té doby směřuje třetina vojenského exportu Moskvy do Dillí, což představuje 65 miliard dolarů (cca 1,4 bilionů Kč) pro ruský rozpočet.
„Kromě dodávek hotové výzbroje Moskva prodává také licence s kompletní technickou dokumentací k otevření plnohodnotné výroby svých zbraní v zemi. Neděje se tak vždy, přesto se takové dohody často stávají součástí mnohamiliardových zbrojních obchodů mezi zeměmi. Totéž se stalo i v případě Indie,“ říká Ivan Konovalov, ředitel pro rozvoj Nadace pro podporu technologií 21. století.
Podle něj byla jedna z těchto licencí prodána indické korporaci Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Ta od roku 2000 vyrobila více než 200 těžkých stíhaček Su-30MKI. Společnost nesestavovala stíhačky pouze z dílů, které byly předtím dodány z Ruska. Korporace přijala plnohodnotnou výrobu stíhacích letounů Su-30MKI. V rámci této dohody s HAL se Rusko stalo dodavatelem leteckého hliníku a titanu pro výrobu letadel.
V blízké budoucnosti otevře koncern Kalašnikov v Indii také závod, kde bude vyrábět pušku AK-203 pro místní armádu. To je další mnohamilionový kontrakt mezi zeměmi, neboť Indie je povinna vyrobit ne méně než 670 000 útočných pušek AK-203 v hodnotě 960 dolarů za kus (cca 21 tisíc Kč). Indie je stále největším odběratelem ruských zbraní.
Foto: Hindustan Aeronautics Limited
Čína
Rusko a Čína mají dlouhodobé vojenské vztahy, které nebyly vždy jednoduché. V průběhu let Moskva prodávala licence na výrobu zbraní v Číně. V éře SSSR v Číně otevřeli licenční výrobu AK-47 a roce 1990 v Číně zahájili výrobu zbraní. Ruští partneři provedli na pušce řadu úprav a puška dostala název Typ-56. Výroba světoznámých AK se však změnila v nekvalitní kopie s četnými poruchami. Moskvě se to nelíbilo a licenci s Číňany neprodloužila. Nicméně i dnes lze na trhu se zbraněmi najít čínské kopie AK-47, které byly nelegálně vyrobeny v Číně.
V devadesátých letech vznikl v Číně také vojenský závod na výrobu stíhacích letounů Su-27. Přesto se v průběhu let dohoda s Čínou rozpadla a továrna, která měla vytvořit 200 stíhaček pro místní armádu, jich vyrobila jen 100. Číňané také koupili licenci na výrobu ruského BMP-3 a vytvořili vlastní stroj založený na platformě ZBD-04A
Foto: Čínská lidová osvobozenecká armáda
V roce 2005 Čína objednala a v rámci licenční výroby zakoupila osm 76mm lodních děl AK-176, jejich dodávky však stále probíhají. Jak uvádí SIPRI (Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru), v Číně dostal tento systém označení H/PJ-26 a je postupně instalován na vyloďovacích lodních docích Typ-071 Yuzhao. V souladu se smlouvou z roku 2011 Rusko rovněž vytvořilo výrobu proudových motorů pro stíhací letoun J-15 na bázi letadlové lodi.
Spojené Arabské Emiráty
Na začátku roku 2010 byl ruský výrobce zbraní Lobaev Arms vyzván, aby ve Spojených arabských emirátech vytvořil plnohodnotnou výrobu odstřelovacích pušek. Mnohamilionový kontrakt mezi soukromou zbrojovkou a královstvím zahrnoval vytvoření 200 odstřelovacích pušek pro místní jednotky SpecOps a prodej zbrojní licence pro další výrobu jejích odstřelovacích pušek upravených pro oblast Arabského poloostrova.
„V současné době se společnost jmenuje Tavazun. Zpočátku se specializovala na ruské odstřelovací pušky schopné zasáhnout cíle na vzdálenost 600 a 1 800 metrů. Postupem let majitelé přizvali evropské inženýry ze společnosti SIG Sauer, aby rozšířili podnikání a začali vyrábět také útočné pušky,“ říká Jurij Siničkin, hlavní inženýr korporace Lobajev Arms.
Foto: Tavazun
Podle něj Tavazun vyrábí upravené verze ruských odstřelovačských pušek DVL-10, které byly vytvořeny pro městské operace. Zbraň se nazývá CSR-308 a od ruské se liší zvýšenou odolností proti písku. Zjednodušeně řečeno, není tak citlivá na nečistoty jako evropské odstřelovací pušky.
Zdroj: rbth.com