Ruské tanky jsou posílené parafínem, kevlarem a keramzitem. Jedná se o nový obranný standard v moderní válce

Pokroky v moderních bojových mechanismech neustále posouvají hranice vojenského inženýrství a tanky nejsou výjimkou. Nárůst používání bezpilotních letounů postavil před vojenské techniky nové výzvy, které vyžadují nové přístupy k řešení těchto hrozeb. píše portál Bulgarian Military.

Rusové přicházejí s inovativním řešením: tanky posílené parafínem, kevlarem a keramzitem, které redefinují standardy obrany v moderních bojových situacích. V oblasti konstrukce tankových pancířů mají prvořadý význam materiály jako parafín, kevlar a keramzit, z nichž každý přispívá svými jedinečnými přednostmi a vlastnostmi, píše portál Bulgarian Military.

Parafín, varianta vosku, se ukázal jako účinný absorbovatel kinetické energie. Když střela zasáhne pancíř tanku, parafín pohlcuje část energie nárazu, snižujíc tak celkovou sílu působící na vnitřní vrstvy pancíře a minimalizuje poškození.

Kevlar, syntetické vlákno, díky své schopnosti pohlcovat a rozkládat energii, rozptyluje sílu nárazu do širší oblasti, což snižuje pravděpodobnost průniku. Jeho odolnost vůči teplu a korozi ho činí ideálním materiálem pro tankové pancíře.

Keramzit, lehká látka s výbornými vlastnostmi tlumení nárazů, pohlcuje energii nárazu a dále snižuje sílu, kterou pocítí vnitřní vrstvy pancíře. Jeho odolnost vůči vysokým teplotám a korozi poskytuje další vrstvu ochrany.

Ruské tanky nejsou pouze pasivně obrněné – s novým standardem elektronického boje (EW) jsou vybaveny i aktivními mechanismy na odražení hrozeb ze vzduchu. Systémy rušiček dokáží zakódovat operace blížících se dronů, zatímco moderní protiletadlová zařízení s dálkovým ovládáním poskytují další vrstvu ochrany.

Ruské tanky T-72 a T-90 jsou nyní standardně vybaveny těmito mechanismy EW, čímž získávají výhodu v moderním boji.

Zdroj: Bulgarian Military