Ruské monstrum budí strach. BMPT Terminator se střetl s tankem

Dlouhou dobu byl BMPT Terminátor zbraní zobrazovanou především na ruských fotografiích nebo v propagandistických filmech. Zbraň postavená podle unikátní koncepce se však účastní i skutečných bitev, jak dokládá jedno z dostupných videí.

BMPT Terminator je těžké vozidlo pro podporu tanků. Má netypickou konstrukci, určenou především k podpoře tanků na bojišti. Terminátor používá podvozek tanku T-72, který nese věž se dvěma kanóny ráže 30 mm, kulometem a dvěma dvojitými odpalovacími zařízeními protitankových řízených střel 9M120 Ataka. Tento arzenál doplňují dva granátomety AGD-17, jak píše web Army Recognition.

Informace o nasazení strojů BMPT Terminator na ukrajinské frontě se objevily již v květnu 2022, ale až do prosince nebyly potvrzeny žádné případy použití této techniky v boji. Na jedné straně to mohlo být způsobeno malým počtem těchto vozidel sloužících v ruské armádě, ale důvodem mohla být také omezená použitelnost Terminátorů v boji nebo alespoň v podmínkách, ve kterých byly používány, jak uvádí server Eurasian Times.

BMPT Terminator versus ukrajinský tank a BVP

Na novém videozáznamu pořízeném z dronu je vidět, jak BMPT Terminator bojuje s ukrajinským tankem T-72 a bojovým vozidlem pěchoty. Záběry obsahují střihy, které ztěžují posouzení kontextu a podmínek, za nichž střet začal, ale výsledkem je pravděpodobné zničení nebo poškození obou ukrajinských vozidel.

U takových záběrů je třeba vzít v úvahu, že jsou součástí propagandy a informační války. Video je však pozoruhodné tím, že obsahuje unikátní záběry ukazující vozidlo BMPT Terminator během bitvy.

Kritika Terminátora

Předchozí odborné posudky poukazovaly na nevhodnost terminátorů pro boj na Ukrajině a různé analýzy také zpochybňovaly koncepci, podle které bylo vozidlo vyrobeno.

Terminátor BMPT se projevil pouze z negativní stránky. Kvůli své velké hmotnosti a pomalosti byl neustále ohrožován dělostřeleckými údery. Podpora poskytovaná tímto vozidlem tankům se ukázala jako průměrná, vezmeme-li v úvahu specifika bojových operací a možnosti výzbroje BMPT.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, armyrecognition.com