Robot složil Rubikovu kostku doslova během mrknutí oka. Překonal člověka

Japonský robot vytvořil nový světový rekord v nejrychlejším složení Rubikovy kostky. Robot kostku složil za 0,3 sekundy, tedy za stejnou dobu, jakou trvá mrknutí.

Čas robota byl více než desetkrát rychlejší než dosud nejlepší čas člověka, který byl dosažen v červnu loňského roku na soutěži v rychlosti složení Rubikovy kostky v Kalifornii. Američan Max Park složil kostku o rozměrech 3x3x3 za pouhých 3,13 sekundy.

Čas 0,305 sekundy, kterého robot dosáhl, je zhruba stejný, jaký potřebuje člověk k mrknutí.

Nejnovější rekord odráží radikální pokrok, kterého bylo v posledních letech dosaženo v oblasti robotiky. V roce 2009 činil světový rekord robota řešícího Rubikovu kostku jednu minutu a čtyři sekundy.

Společnost Mitsubishi Electric uvedla, že tohoto výkonu dosáhla pomocí „kompaktních, vysoce výkonných servomotorů reagujících na signál“, které jejímu robotu umožnily otočit kostku o 90 stupňů za pouhých 0,009 sekundy.

Hlavním limitujícím faktorem pro dosažení ještě rychlejšího času jsou fyzikální vlastnosti samotné krychle. Prvním pokusům zpočátku bránilo zasekávání a rozbíjení hlavolamu v důsledku rychlosti a síly, kterou na něj robot působil. „Zkrátit čas, jak jen to bylo možné, bylo obtížné, ale zároveň to byla zábava,“ řekl Guinnessově knize rekordů inženýr Tokui ze společnosti Mitsubishi, který pokus o rekord vedl.

„Naši mladí inženýři dobrovolně pracovali na vytvoření světového rekordu, což vedlo k získání titulu Guinness World Records a motivovalo naše inženýry k dalšímu rozvoji jejich technických dovedností, abychom demonstrovali naše technické schopnosti v oblasti vysokorychlostního a vysoce přesného vinutí, které je klíčové pro zvýšení produktivity a účinnosti motorů používaných v mnoha našich výrobcích.“

Od svého vynálezu maďarským profesorem Erno Rubikem v roce 1974 se Rubikova kostka stala jednou z mezinárodně nejuznávanějších her v popkultuře. Po celém světě se prodalo více než půl miliardy kusů. Jedním z nejčastějších vyhledávání na Googlu v posledních letech je „Jak vyřešit Rubikovu kostku“.

Zdroj: lndependent