Robot alias létající drak využívá efekt levitující hadice při hašení požárů

Japonští výzkumníci vytvořili a zpřístupnili létající hasičskou hadici, která levituje a řídí se při hašení požárů pomocí vlastního tlaku vody jako dvoudílného pohonného systému, který stříká vodu na požáry a zajišťuje bezpečnost obsluhy, píše portál NewAtlas.

Systém nazvaný „létající drak“ má zabudované dvě pohonné jednotky se čtyřmi tryskami – jednu na konci hadice, druhou třeba 3 metry vzadu. Každou z nich si lze představit jako něco na způsob vodní kvadrokoptéry – ventily a otočné knoflíky na každé trysce ovládají průtok a směr tahu, což jí umožňuje stoupat, udržovat rovnováhu a řídit se ve vzduchu stejně jako běžný dron … Tedy vlastně dva drony spojené těžkým lanem a táhnoucí těžký ocas.

Maximální průtok 6,6 litru za sekundu umožňuje dosáhnout tlaku až 1 megapascal (145 psi). To stačí k tomu, aby se hadice zvedla asi 2 metru nad poslední věc, na kterou byla navlečena. Hadice na prototypu je v tomto bodě dlouhá pouhé 4 metru a vede zpět k malému vozíku řídicí stanice, kde stojí obsluha a řídí celou věc.

Operátor používá kameru umístěnou pod „hlavou“ draka, vybavenou běžným i termovizním viděním, aby viděl, kam věc míří, a ujistil se, že tryská vodu na místa, která ji nejvíce potřebují. Není třeba mačkat spoušť, jakmile máte oheň na mušce, drak už stejně stříká vodu, jen aby se udržel ve vzduchu.

Létající drak“ sice při své práci nadělá trochu nepořádku a ne všechna voda, kterou vystříkne, se dostane přesně tam, kam je potřeba, ale na druhou stranu je to chytrý a zábavný způsob, jak ze vzduchu uhasit požár, při kterém se hasiči nedostanou do jeho středu.

Zdroj: NewAtlas