Putin na dovolené. Takhle protiletadlové systémy Pancir-S1 hlídají u lyžařského střediska

Na internetu se objevily záběry, které ukazují ruské rozmístění protiletadlových systémů Pancir-S1 poblíž lyžařského střediska Gazprom v Soči, kde byl Vladimir Putin častým návštěvníkem, jak píše server Mil. Připomínáme, co systém Pancir-S1 dokáže.

Neobvyklé umístění kompletů Pancir-S1 už asi nikoho nepřekvapí, protože byly umístěny na střechách vládních budov v Moskvě, kam se dostaly s pomocí jeřábu z Německa. Tentokrát se podle portálu Militarnyj objevily záběry, na nichž je vidět Pacir-S1 u silnice směrem k hotelu Polana 1389, který se nachází v areálu lyžařského střediska Gazprom v Soči.

Středisko se nachází 3 km od obce Estosadok v Krasnodarském kraji Ruské federace a v minulosti bylo velmi častým cílem dovolené Vladimira Putina. To může naznačovat, že ruský prezident zde může být na dovolené.

Pancir-S1 – ruský systém protivzdušné obrany nejnižší úrovně

Kořeny systému Pancir-S1 sahají do 90. let 20. století, kdy Rusové chtěli dělostřelecko-raketový protiletadlový systém, jehož provoz by byl ekonomičtější než u kompletů 2K22 Tunguska. Nižších provozních nákladů mělo být dosaženo montáží palebného modulu na běžný nákladní automobil Kamaz, nikoli na specializovaný pásový podvozek.

Brzy se však ukázalo, že práce musely být kvůli špatné ekonomické situaci Ruska zastaveny, a projekt získal druhý život až poté, co o něj projevily zájem Spojené arabské emiráty, které se staly prvním uživatelem systému. Naopak do výzbroje ruské armády se systémy Pancir-S1 dostaly až v roce 2012, jak uvádí server Army Recognition.

Konstrukčně je systém založen na použití dvojice automatických kanonů 2A38M s rychlostí střelby až 2 500 ran/min každý, což umožňuje boj s cíli na vzdálenost až 4 km s rozsáhlým výběrem typů munice.

Pro další dostřel až 20 km a cíle do vzdálenosti 15 km je k dispozici 12 protiletadlových střel 57E6 nebo 57E6-E seskupených do dvou nezávislých sekcí po šesti nábojích. Toto uspořádání umožňuje vést palbu na více cílů současně.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, armyrecognition.com