Putin má problém. Ztratil víc letadel než celá SSSR. Co je to za letadla a s čím to souvisí?

Podle velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zálužného ztratilo Rusko na Ukrajině již dvakrát více letadel než SSSR během své desetileté intervence v Afghánistánu. „Tato válka je tedy ostudou Ruska a povede k jeho zničení,“ řekl vojenský důstojník.

Podle obránců Rusko dosud ztratilo v Afghánistánu 278 vojenských letadel oproti 118 letadlům ztraceným Sověty. Putin na frontě ztrácí některé ze svých novějších konstrukcí, mimo jiné bombardéry Su-34 a stíhačky Su-35S. Stojí za zmínku, že jak uvádí Defense Express, Ukrajinci jen za poslední týden sestřelili čtyři útočné letouny Su-25.

Rusko na Ukrajině hromadně ztrácí letadla

Su-35S je jedním z nejmodernějších ruských stíhacích letounů. Tyto stroje jsou variantami stíhacího letounu Su-27, který se rovněž používá k zajištění vzdušné nadvlády. Su-35S je schopen detekovat cíle na vzdálenost více než 400 kilometrů a může sledovat až 30 cílů současně.

Ruský stíhací letoun má dolet přibližně 3 500 kilometrů a jeho maximální rychlost je 2 390 km/h. Ve výzbroji konstrukce najdeme 30mm protiletadlový kanón GSz-30, rakety R-73 a rakety R-27 Wympiel.

Bombardéry Su-34 jsou schopny nést letecké pumy, taktické termonukleární pumy a různé typy raket. Stroj je vybaven dvěma dvouproudovými motory Saturn/Ljulka AŁ-31F M1. Maximální rychlost tohoto letadla je 1900 km/h. Bombardér je schopen nést zbraně o celkové hmotnosti přibližně 8 000 kg.

Su-25 jsou jednomístné letouny, jejichž sériová výroba byla zahájena v roce 1980. Jsou navrženy v konstrukční kanceláři Suchoj. Výzbroj letounu tvoří dvouhlavňový kanon GSz-30-2 ráže 30 mm s rychlostí střelby 3 000 ran za minutu. Kromě toho může nést různé typy raket vzduch-vzduch a vzduch-země o celkové hmotnosti 4 340 kg.

Zdroj: Defense Express