Americké letectvo plánuje testovací odpálení nové záhadné rakety vzduch-vzduch
Zdá se, že do relativně bouřlivé aktivity v oblasti raket vzduch-vzduch nové generace pro americkou armádu přibyl nový program, píše se na serveru Thedrive. Ačkoli je o modulární pokročilé střele známo jen velmi málo, ví se, že je plánován její zkušební odpal ze stíhacího letounu.
První zmínka o Modular Advanced Missile (modulární pokročilé střele) se objevila minulý týden, kdy byla zveřejněna žádost o rozpočtové prostředky na výzkum, vývoj, testování a hodnocení letectva na fiskální rok 2023. Zásadní informací, která zatím chybí, je, do jaké třídy bude raketa patřit. Může jít o zbraň krátkého dosahu, středního dosahu ve třídě AIM-120 AMRAAM, dlouhého nebo velmi dlouhého dosahu. Může jít také o nějaký hybrid.
Zajímavé je použití termínu „modulární“ v názvu programu. Ten může poukazovat na možnost výměny nosičů, bojových hlavic a vyhledávačů, což by znamenalo, že základní střela by se mohla přizpůsobovat různým úkolům a platformám. Možnost nasadit různá zařízení na stejnou střelu vzduch-vzduch je něco, o co se snaží například Francie a Rusko. Poslední operační americkou AAM (raketa vzduch-vzduch), která takovouto modularitu nabízela, byla řada Falcon z 50. let minulého století.
Pro novou zbraň typu vzduch-vzduch by to byla velmi výhodná vlastnost. Infračerveně naváděná střela dlouhého dosahu by totiž nabízela zvláštní výhody, včetně pasivního odrážení vzdušných hrozeb na značné vzdálenosti a značné odolnosti vůči rušení rádiovými vlnami. Pokrok v technologii datových spojů zvýšil atraktivitu infračerveně naváděných střel dlouhého dosahu, neboť umožňuje, aby senzory třetích stran poskytovaly počáteční a střednědobé aktualizace zaměření na velké vzdálenosti.
Pro letectvo by mohl být atraktivní také modulární typ raketového motoru nebo urychlovací sekce. To by umožnilo nasazení různě velkých zbraní. Například rakety AMRAAM (rakety vzduch-vzduch středního doletu typu „vystřel a zapomeň“) ve velikosti, která by se vešla do vnitřních prostorů stíhaček F-35 a F-22, nebo mnohem větší verze s extrémně dlouhým doletem, kterou by nesly větší budoucí letouny, například B-21 Raider. Dokonce i dva menší typy bez přídavného nosiče nebo kratšího raketového motoru by se potenciálně mohly vejít do velikosti jednoho AMRAAMu.
Ačkoli letectvo plánuje testovat svou novou střelu ze stíhacího letounu, existuje také možnost, že daná zbraň nakonec skončí i ve výzbroji bezpilotních platforem. Program LongShot zahrnuje bojový dron vzduch-vzduch nesoucí střelu, který vyvíjejí americké společnosti General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI), Northrop Grumman a Lockheed Martin. Záměrem je, aby byl bezpilotní letoun vypuštěn ve vzduchu z letounu s posádkou a poté vletěl do potenciálně nebezpečnějšího prostředí a zasáhl vzdušné hrozby pomocí vlastních raket.
Zdroj: thedrive.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]