První plovoucí větrná farma na světě dosáhla výkonu 78 GWh

WindFloat Atlantic, první poloponořitelná plovoucí větrná farma na světě, je v provozu již celé dva roky, jak uvedl server Offshore Win. Farma o výkonu 25 MW uzavřela rok 2022 s výrobou elektřiny 78 GWh, což představuje pětiprocentní nárůst výroby oproti roku 2021.

„Každý den provozu WindFloat Atlantic je pro společnost OW jedním dnem nabytých znalostí navíc – což je při projektování budoucích plovoucích komerčních projektů velmi cenné a odlišující,“ uvedl José Pinheiro, Country Manager pro jižní Evropu a ředitel projektu WindFloat Atlantic.

„Díky těmto nashromážděným zkušenostem OW budeme schopni nejen dělat méně chyb, ale také přinášet optimalizace a poskytovat více výhod těm, kteří budou mít z našich budoucích komerčních plovoucích offshore projektů přímý i nepřímý prospěch,“ dodal.

Úspěch farmy je ukázkou portugalského potenciálu větrné energie na moři, což se odráží v roční využitelnosti větrné farmy, která byla zaznamenána na úrovni 93 až 94 procent.

Součástí farmy je provozní a údržbová základna v přístavu portugalské obce Viana do Castelo. Na tomto místě tým WindFloat Atlantic v reálném čase získává data z větrné farmy a kontroluje různé problémy, které mohou nastat a které případně vyžadují zásah na místě.

Tento proces se zatím osvědčil. Jen v letošním roce odpracovali zaměstnanci společnosti WindFloat Atlantic více než 18 000 hodin, aniž by došlo k nějakému úrazu, který by si vyžádal ošetření první pomocí nebo vedl k odchodu z důvodu zranění.

Společnost WindFloat Atlantic tak zatím překonala očekávání, která na ni byla kladena v oblasti výroby. Nyní je na nejlepší cestě dosáhnout mnoha dalších působivých milníků, neboť se očekává, že bude v provozu 25 let.

Tři plošiny

Větrná farma se v současné době může pochlubit třemi platformami, z nichž každá má 8,4 MW turbínu Vestas. Tyto konstrukce jsou ukotveny řetězy k mořskému dnu a připojeny k pozemní rozvodně ve Viana do Castelo prostřednictvím 20kilometrového kabelu.

Pro větrné elektrárny nastává příznivá doba. V září 2022 byla plně uvedena do provozu Hornsea 2, největší větrná farma na světě nacházející se v Severním moři.

Zdroj: redakce, offshorewind.biz