Nizozemí plánuje vybudovat v Severním moři energetický zelený ostrov

Nizozemci nemají zdaleka největší kus Severního moře. Mají však kolem 160 platforem, většinou malých a v mělkých vodách, které představují rychle rostoucí flotilu pobřežních větrných farem. Koncept North Sea Wind Power Hub, který vyvinula společnost TenneT, plánuje v letech 2030 – 2050 vybudovat energetický umělý ostrov.

Umělý ostrov by měl fungovat jako uzel pro spojení vzdálených pobřežních větrných farem v oblasti Dogger Bank v Severním moři, blízko místa, kde se setkávají námořní hranice Nizozemska, Německa, Dánska a Velké Británie. Společnost TenneT navrhla koncept v roce 2016 a letos byla podepsána dohoda mezi nizozemskými a německými obchodními partnery, spolu s dánskou společností Energinet.dk a také nizozemskou plynárenskou firmou Gasunie.

Podle webu OeDigital, koncept North Sea Wind Power Hub plánuje spojení energetického ostrova propojovacími kabely do zemí v Severním moři a měl by tím podporovat až 100 GW větrných elektráren, výrobu vodíku pro přepravu ve velkém měřítku a skladování energie.

Nizozemsko se zaměřuje na vybudování přibližně 4,5 GW pobřežní větrné energie během příštích 10 let. Mezitím bude třeba vynaložit odhadem 12 miliard EUR (téměř 300 miliard korun) na vyřazení nizozemských uhlovodíkových plošin a potrubí, jakmile v Severním moři doslouží.

„Jednou z výzev, které nám byly svěřeny, je vyřešit opětovné použití této infrastruktury ve prospěch budoucího energetického systému,“ říká Peters, ředitel technologie plynu v nizozemské výzkumné organizaci TNO Energy.

Když nefouká, používá plyn mnoho platforem vyrábějících elektřinu. V krátkodobém horizontu (do roku 2023) Peters navrhuje elektrifikovat platformy, aby se snížily emise. Mohla by se využívat energie z okolních větrných elektráren. Ačkoli to pro všechny nizozemské platformy nemusí být proveditelné, lze se zaměřit na 10 největších spotřebitelů energie. „To by snížilo CO2 o megatunu ročně a také by bylo potřeba méně údržby,“ říká Peters.

Myšlenkou enegetického ostrova jako větrné elektrárny je vytvořit velký spojovací bod pro tisíce budoucích pobřežních větrných turbín. Společnost TenneT předpokládá, že celková kapacita, kolem 70 – 100 GW by mohla být připojena k jednomu nebo více Power Link Islands (energetických ostrovů). Díky rozbočovačům by se snížily náklady na mnoho kabelů pro export energie k pobřeží.

Místo toho by byla energie distribuována z rozbočovače prostřednictvím stejnosměrného připojení do všech zemí sousedících se Severním mořem: Nizozemska, Dánska, Německa, Spojeného království, Norska a Belgie, přičemž přenosové kabely by současně fungovaly jako propojovací mezi těmito zeměmi, což by umožňovalo obchodovat s elektřinou. Společnost TenneT říká, že konečné investiční rozhodnutí o vybudování energetického ostrova by mohlo padnout přibližně do roku 2035.

Zdroj: tennet.eu, oedigital.com