První let létajícího auta. Tato tříkolka jezdí po ulici, stisknutím tlačítka se změní na letadlo s rychlostí 320 km/h

Rok poté, co byl prohlášen za letuschopný, a 14 let poté, co byl poprvé ohlášen, se letoun Samson Sky Switchblade oficiálně odlepil od země. Tato tříkolka, která je legální na ulici, se stisknutím tlačítka změní na letadlo s rychlostí 320 km/h.

Na mezinárodním letišti Grant Country v Moses Lake v USA se Switchblade vznesl k prvnímu vzrušujícímu letu, při kterém dosáhl výšky 150 metrů, zakroužil a po šesti minutách přistál, píše portál NewAtlas.

„Po 14 letech konstrukce a přísného testování je náš první let obrovským milníkem,“ prohlásil Sam Bousfield, generální ředitel společnosti Samson Sky a konstruktér letounu Switchblade. „To nás staví na cestu k výrobě tisíců letounů Switchblade, abychom uspokojili velkou a nadšenou poptávku, které se nám dostává.“

Společnost Samson uvádí, že přijala přibližně 2 300 rezervací na letoun Switchblade z 57 různých zemí s odhadovanou počáteční cenou 3,9 milionů korun, což poukazuje na skutečnost, že trh se skutečně pojízdným letadlem rozhodně existuje. Tato tříkolová konstrukce se v mnoha jurisdikcích kvalifikuje jako motocykl, což značně zjednodušuje proces akreditace na ulici.

Bude se prodávat jako experimentální/domácí letadlo, takže si více než polovinu budete muset postavit sami – Samson však tvrdí, že bude mít k dispozici asistenční centrum pro stavitele, kde to zvládnete za týden, se všemi potřebnými nástroji a dohledem na místě.

Dvoumístné vozidlo zvládne v pouličním režimu rychlost přes 200 km/h, přičemž křídla a ocasní plochy jsou složeny tak, aby nepřekážely. V letovém režimu se dostane až na rychlost 322 km/h a do výšky 400 metrů, přičemž hybridní pohonný systém na běžný 91oktanový benzin zajistí dojezd až 805 km z plné palivové nádrže o objemu 125 l (36 galonů).

Zdroj: NewAtlas