První komerční mise na Mezinárodní vesmírnou stanici právě odstartovala. Kdo jsou vesmírní turisté a jaké experimenty je čekají?

Společnost SpaceX, která byla založena v roce 2002 Elonem Muskem, vypustila první posádku složenou ze tří soukromých vesmírných turistů včetně jednoho bývalého astronauta společnosti NASA. Posádka letí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a stráví na ní 8 dní. Na oficiálním kanálu společnosti SpaceX se můžete podívat na celý záznam startu vesmírné mise.

Ke vzletu došlo v pátek 8. dubna z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě (USA) pomocí rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Jedná se o první zcela soukromou misi na ISS, navíc o první misi s posádkou společnosti Axiom Space (Ax-1), která umístí čtyři astronauty na vesmírnou stanici pod velením bývalého astronauta NASA, Michaela Lópeze Alegría. V blízké budoucnosti (v roce 2024) se očekává i začátek stavby první komerční vesmírné stanice.

Mise Ax-1 se připojí k ISS v sobotu 9. dubna. Osm z deseti dnů mise ve vesmíru se uskuteční na vesmírné stanici a má za úkol připravit půdu pro rychle se rozvíjející průmysl vesmírné turistiky. 

Podle webu InterestingEngineering, každý ze tří členů posádky mimo hlavního astronauta zaplatil za let odhadem 55 milionů dolarů (v přepočtu 1,2 miliardy korun). Jejich mise však přesahuje pouhou vesmírnou turistiku, na palubě ISS budou dodávat zásoby a provádět vědecké experimenty, kterých má být něco kolem 25. Jeden z experimentů zahrnuje i zkoušku „mozkového headsetu“ od izraelského startupu, který chce vyhodnotit způsob, jakým funguje lidský mozek během vesmírných letů a při životě ve vesmíru.

Mezi sadou vědeckých experimentů je i plán vyhodnotit základy stavby vesmírného dalekohledu, který využívá technologii tekutých krystalů. Mohl by být až stokrát větší než vesmírný dalekohled Jamese Webba, který je umístěn ve vesmíru a posílá na Zemi úžasné fotografie.

A kdo jsou vesmírní turisté na palubě vesmírné mise? Prvním z nich je Larry Connor, který chce navázat na výzkumy, jež proběhly v posledním desetiletí a které pomáhal financovat v nemocnicích Mayo Clinic a Cleveland Clinic (USA). V prvním případě půjde o studium vlivu vesmírné cesty na zdraví srdce a na senescentní buňky. To jsou buňky, které souvisí se stárnutím a jsou spojeny s mnoha nemocemi souvisejícími s věkem. Spolupráce s Cleveland Clinic se pro změnu zaměřuje na studium účinků mikrogravitace během kosmického letů na páteř a mozkovou tkáň.

Druhý soukromý astronaut Mark Pathy se zapojí do vědeckých výzkumných projektů ve spolupráci s Kanadskou královskou geografickou společností a se dvěma technologickými start-upy. Měl by se zúčastnit historicky první vesmírné ukázky obousměrné holoportace. Pro komunikaci s kolegy na Zemi použije aplikaci pro smíšenou realitu se speciálními čočkami umožňujícími třírozměrnou projekci ve formě hologramu. Provádět bude také mnohá pozorování Země v oblasti dopadů změny klimatu nebo urbanizace a bude součástí výzkumu, který se týká chronické bolesti a poruch spánku a projektu zkoumání neuro-okulárního syndromu, který se projevuje změnami zrakové ostrosti během kosmických letů.

Třetí soukromý astronaut Eytan Stibbe během své mise uskuteční vědecké experimenty z astrofyziky, zemědělství, optiky, komunikace, biologie, zdravotnictví, neurologie a oftalmologie. Ty byly vybrány ve spolupráci s Izraelskou kosmickou agenturou a Ministerstvem inovací, vědy a technologie Izraele.

Specialista mise Eytan Stibbe zastupuje Ramon Foundation, organizaci, kterou spoluzaložil na počest svého přítele Ilana Ramona. Ramon byl izraelský astronaut, který zahynul na palubě raketoplánu Columbia, který shořel během opětovného vstupu do atmosféry v roce 2003. Stibbe se tak stane druhým izraelským občanem, který dosáhl oběžné dráhy (po Ramonovi), a pokud vše půjde dobře, stane se také prvním, kdo se dostane zpět na planetu Zemi.

Zdroj: interestingengineering.com, cs.wikipedia.org