Protitankové střely Milan. Francie poskytne Ukrajině svůj raketový systém z roku 1972. Rakety otevřou tank jako plechovku
Paříž se rozhodla poskytnout Ukrajině své protitankové střely. Jedná se o zbraňový systém zavedený v roce 1972 s doletem přes 2 km, napsal server Popular Mechanics.
Milan je název řízeného protitankového raketového systému s dosahem 400 až 2 000 metrů. Jedná se o zbraň druhé generace vyvinutou francouzsko-německým konsorciem Euromissile. Za jeho výrobu je zodpovědná evropská zbrojní společnost MBDA Missile systems, která se specializuje na vývoj raketových zbraní.
Informace přicházejí v době, kdy velitel francouzské armády generál Thierry Burkhard sdělil, že Paříž posílá na Ukrajinu vojenské vybavení, ale odmítl uvést podrobnosti o typech zbraní, které mají být dodány.
Přesné protitankové zbraně
Systém byl zaveden v roce 1972 a od té doby prochází modernizací. Francie dodala Ukrajině rakety Milan 2, které mají dolet přes 2 km a průbojnost 700 mm. Pro srovnání, americké řízené střely FGM-148 Javelin, které používají i ukrajinští vojáci, mohou proniknout až 7,5 cm pevnou ocelí. Za zmínku stojí, že rakety Milan 2 nedodává pouze Francie. Dne 28. února bylo oznámeno, že vybavení pošle Itálie.
Milan je vysoce přesná zbraň určená k boji proti tankům a obrněným vozidlům. Jedná se o lehký projektil ceněný pěchotními jednotkami. Díky použití termovizního zaměřovače umožňuje Milan střelbu ve dne i v noci. Maximální rychlost střely je 200 m/s a je poháněna raketovým motorem na tuhé palivo.
Přenosná verze systému Milan se skládá z odpalovacího zařízení na stativu, zaměřovače, naváděcího systému a kontejneru ze skleněného kompozitu, který obsahuje střelu. Zbraň používá poloautomatický naváděcí systém zvaný „drátový“ (střela je naváděna drátem). Podle výrobce mohou novější verze této zbraně zasáhnout cíle vzdálené až 3 000 m.
Ve srovnání s Javelinem jsou tyto střely poněkud složitější na obsluhu, ale to neznamená, že je Ukrajina nebude moci používat. Kyjev má velké množství dobře vyškolených operátorů ppk, kteří používají například ruské Fagoty, které fungují na podobném principu (ale s horšími parametry).
Zdroj: popularmechanics.com