Protetická končetina citlivá na teplotu zlepšuje obratnost po amputaci, vnímání teploty a tělesného kontaktu s lidmi

Smyslová zpětná vazba je pro pacienty po amputaci důležitá, aby mohli prozkoumávat své okolí a komunikovat s ním. Vědci nyní vyvinuli zařízení, které umožňuje amputovaným vnímat teplotu a reagovat na ni tím, že přenáší tepelné informace z konečku prstu protézy do zbytkové končetiny amputovaného.

Zařízení s názvem MiniTouch využívá elektroniku, lze jej integrovat do běžně dostupných protéz a nevyžaduje chirurgický zákrok. Pomocí tepelně citlivé protézy ruky dokázal 57letý pacient s transradiální amputací rozlišovat a ručně třídit předměty o různých teplotách a vnímat tělesný kontakt s jinými lidmi.

„Jedná se o velmi jednoduchý nápad, který lze snadno integrovat do komerčních protéz,“ říká hlavní autor Silvestro Micera. „Teplota je jednou z posledních hranic pro obnovení citlivosti robotických rukou. Poprvé jsme opravdu blízko k obnovení celé palety vjemů u amputovaných rukou.“

Kromě funkčního významu schopnosti vnímat teplo a chlad by tepelné informace mohly také zlepšit pocit vtělenosti amputovaných a jejich schopnost vnímat afektivní dotek, uvádí Medicalxpress.

Výzkumníci tvrdí, že jejich technologie je z technického hlediska připravena k použití, ale než se dostane na kliniku, je třeba provést další bezpečnostní testy a mají v plánu zařízení dále vylepšit, aby se dalo snadněji nasadit.

Budoucí modely by také mohly navazovat na Minitouch a integrovat tepelné informace z více bodů na amputované končetině – například umožnit lidem rozlišovat tepelné a hmatové vjemy na prstu a palci by jim mohlo pomoci uchopit horký nápoj, zatímco umožnění vjemů na hřbetu ruky by mohlo zlepšit pocit lidského spojení tím, že by amputovaní mohli vnímat, když se jejich ruky dotkne jiná osoba.

zdroj: Medicalxpress