Experimentální přísada do menstruačních přípravků mění menstruační krev v želé
Vědci, kteří za výrobkem stojí, doufají, že by tato přísada mohla pomoci zabránit úniku moči a zároveň snížit riziko nebezpečného stavu zvaného syndrom toxického šoku. Materiál byl získaný z mořských řas. Jeho tvůrci se domnívají, že by se produkt jednou mohl používat jako alternativní výplň běžných vložek nebo jako podšívka odolná proti rozlití, která by se vkládala do menstruačních kalíšků. Zatím však byl prototyp testován pouze v prvních laboratorních pokusech.
Nedostatkem běžných menstruačních přípravků je riziko jejich protékání. Dokonce i ve vyspělých zemích mohou obavy z takového úniku přispívat k tomu, že děti během menstruace chybí ve škole. Kkromě toho je únik nepříjemný v tom, že může poškodit oblečení.
Experimental menstrual product turns blood to jelly https://t.co/9qeuKao3km
— Live Science (@LiveScience) July 11, 2024
Jedním z důvodů, proč může dojít k úniku krve, je to, že menstruační krev se na rozdíl od krve ze žíly obvykle nesráží. „V menstruační krvi se nachází velké množství fibrinolytických enzymů, které rozkládají krevní sraženiny, stejně jako shluky tkání a buněk,“ uvedli vědci pro Live Science. „Je to v podstatě jiný typ krve.“
Na prasečí krvi upravené tak, aby se v ní netvořily sraženiny, tým testoval cukry přírodního původu, aby zjistil, které z nich ji dokážou přeměnit na gelovou formu. Jejich testy zahrnovaly xantanovou gumu, běžnou potravinářskou přísadu, a také alginát a kappa karagenan, které se získávají z mořských řas.
Výhodou použití takových biomateriálů je, že jsou biokompatibilní,“ což znamená, že nepoškozují živou lidskou tkáň, „a jsou zcela biologicky odbouratelné.
Než se výrobek týmu dostane na trh, čeká ho ještě dlouhá cesta. Je třeba vyřešit bezpečnostní testy a výrobní procesy, aby přísada prošla regulačními předpisy.
zdroj: Live Science