Projekt 1794: V době studené války se USA snažily vytvořit létající talíř s nadzvukovou rychlostí

Projekt 1794, často označovaný jako americké „UFO“, patří mezi nejzajímavější kapitoly v historii vojenského leteckého výzkumu Spojených států, píše portál CNET.

Vznikl v době, kdy svět ovládala studená válka a technologický závod mezi USA a Sovětským svazem dosahoval svého vrcholu. Američané se snažili vyvinout revoluční letadlo, které by mělo schopnost VTOL (Vertical Take Off and Landing), dosahovat nadzvukové rychlosti a být schopno operovat ve velkých výškách. Cílem bylo vytvořit letoun, který by efektivně čelil potenciálním hrozbám ze strany sovětských bombardérů.

Přestože byl projekt svěřen společnosti Avro Canada, narazil na řadu problémů již během fáze testování. Technické obtíže, především aerodynamická nestabilita a problémy s ovladatelností při vysokých rychlostech, vedly k jeho předčasnému ukončení v roce 1960. Navzdory ambicím a investovaným prostředkům, které by dnes odpovídaly hodnotě přibližně 27 milionů dolarů, se tak Projekt 1794 nikdy nedostal za hranice testovacích letů.

Zajímavostí je, že Projekt 1794 nebyl jediným pokusem o vytvoření létajícího talíře. Podobné projekty, jako byl VZ-9 Avrocar, sice sdílely podobné cíle, avšak ani jeden z nich nebyl schopen splnit původně stanovené požadavky na výkon a operabilitu. I přesto tyto pokusy otevírají fascinující pohled do doby, kdy bylo možné téměř cokoli v zájmu dosažení technologické převahy nad protivníkem.

Projekt 1794 a jeho sourozenci tak zůstávají připomínkou nejen technologické odvahy té doby, ale také omezení.

Zdroj: CNET