Proč se Windows nazývá Windows?

Pravděpodobně jste ten název slyšeli už milionkrát. Jak se ale systém Windows dostal k tomuto jménu a proč se nejmenuje nějk jinak? To vysvětluje web HowToGeek.

V roce 1981 začala společnost Microsoft vyvíjet základy systému, který se později stal systémem Windows. Původně se jmenoval Interface Manager a měl do systému MS-DOS přidat grafické překrytí, které by umožnilo vizuální ovládání programů pomocí myši.

V tehdejším počítačovém průmyslu se těmto souběžným programům na obrazovce říkalo windows (okna) a software, který je spravoval, se obvykle nazýval window system (systém oken). V roce 1982 Microsoft najal nového marketingového viceprezidenta jménem Rowland Hanson. Přišel s novým úhlem pohledu na definici značky Microsoft, který spočíval v tom, že před produkty společnosti byl umístěn název Microsoft a za ním obecné nebo jednoduché slovo. Například Microsoft Word a Microsoft Excel.

Při zkoumání nového názvu pro Interface Manager viceprezident Hanson procházel odborné články o této vlně multitaskingových systémů pro osobní počítače a poukazoval na to, co mají společného. Všiml si, že výraz okno se často používá v souvislosti s termíny jako systém oken a správce oken, a tak se upnul na Windows jako na obecný termín, který by Microsoftu pomohl vlastnit celou kategorii produktů. Kdykoli se od té doby někdo zmínil o systému oken, propagoval tím značku Windows. Jakmile se Bill Gates postavil za název, vývojáři se přizpůsobili a zrodil se Microsoft Windows.

Když byl v roce 1985 uveden na trh systém Windows 1.01, nejednalo se o přelomový produkt, ale postupem času se z prostředí MS-DOS vyvinul v samostatný operační systém, a poté v obrovskou značku, kterou dnes všichni známe. Windows je multimiliardový byznys, a dokud budou se jménem Windows spojeny miliardy dolarů, bude ho Microsoft pravděpodobně používat ještě dlouhá léta.

Zdroj: howtogeek.com