Poláci spustili program Narew. Protiletadlový deštník nad Polskem bude ještě letos. Co bude umět?
Program Narew je střední vrstvou protiletecké ochrany, která má být vytvořena v rámci operačního programu „Štít Polska“. První odpalovací zařízení by měla do naší země dorazit ještě letos. To umožní nejen posílit obranu polského nebe, ale především zahájit výcvik protiletadlových vojáků na novém vybavení, píše server Shephard Media.
Urychlení programu Narew bylo oznámeno 14. dubna 2022. Podle schváleného harmonogramu bude první palebná jednotka pořízená v rámci programu Narew dodána polským protiletadlovcům do konce září. Efektivním nebo „výkonným“ prvkem budou v tomto případě střely CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) odpalované z odpalovacího zařízení iLanucher. Jedná se o moderní zbraň s dosahem nejméně 25 km.
V posledních týdnech se o tom v Polsku začalo více mluvit – v rámci spojenecké pomoci se Velká Británie rozhodla do naší země dopravit letecky protiletadlový systém Sky Sabre, jehož součástí jsou i rakety CAMM.
V případě systému Narew mají být kromě zahraničních raket použity i polské komponenty. Patří mezi ně třísouřadnicová radiolokační stanice Sola. Jedná se o moderní radiolokační stanici, která byla nasazena v roce 2014 a umožňuje současné sledování až 99 objektů, nejen letadel, ale i dronů, vrtulníků nebo dokonce minometných granátů. Nosičem Soły je polské terénní vozidlo AMZ Żubr a celá věc nese název ZDPSR (Capable Radiolocation Station) Sola.
Štít Polska – Wisła
Polský štít je program budování komplexního, vícevrstvého systému protivzdušné obrany. Jeho horní vrstvu tvoří protiletadlový systém Patriot, který je postaven z prvků americké výroby. Samotné rakety, radar a systém řízení boje jsou zahraniční výroby.
Patriot je systém s velmi vysokými schopnostmi a značným, až stokilometrovým dosahem. To se bohužel promítá do ceny jedné střely, která v případě pokročilé verze PAC-3 MSE přesahuje 6 milionů USD, v přepočtu cca 132 milionů Kč. Bojovat s ním proti levným a jednoduchým cílům, jako jsou drony, by bylo plýtvání.
Štít Polska – Narew
Proto existuje další, střední vrstva polského štítu, a to Narew. Plány počítají s tím, že ji bude tvořit 11 baterií. Každá z nich bude obsahovat dvě palebné jednotky, z nichž každá se bude skládat ze tří odpalovacích zařízení vybavených osmi raketami. Tato čísla jsou důležitá, protože znamenají radikální skok ve schopnostech boje proti cílům.
Štít Polska – Poprad, Pilica a další
Nejnižší vrstvu polského štítu tvoří systémy velmi krátkého dosahu, v jejichž konstrukci se Polsko stalo světovou jedničkou díky raketám Grom a Piorun.
Různé dělostřelecké a raketové platformy, jako je Poprad nebo Pilica, stejně jako jednotlivá odpalovací zařízení obsluhovaná jednotlivými vojáky, mají zajistit levnou univerzální obranu s dosahem několika kilometrů.
Zdroj: shephardmedia.com