Poláci otestovali výkonný protiletadlový systém Pilica

Polští vojáci testovali soupravy PSR-A Pilica. Pro některé to byly první bojové střelby s použitím tohoto vybavení. Je to dobrá příležitost připomenout si schopnosti zbraně.

Testování kompletů PSR-A Pilica na cvičišti Ustka je součástí velkého vojenského cvičení Anakonda 23. Protiletadlový systém, vyráběný v Polsku byl armádě předán koncem loňského roku (jedná se o první exempláře ze sériové výroby). Již dříve byl testován při manévrech se slepou municí, ale teprve nyní byly provedeny první bojové střelby pro 3. varšavskou raketovou brigádu protivzdušné obrany.

Vojáci tak měli opětovnou příležitost přijít do styku s PSR-A Pilica a především vyzkoušet schopnosti tohoto zařízení v praxi. Mimo jiné si procvičili boj se vzdušnými cíli. Palba byla vedena jak z kanónů, tak s využitím raket Grom. Při zkouškách spolupracovali s letectvem. Podle hlášení uniformovaného personálu bylo vše naprosto úspěšné.

Jaké jsou schopnosti systému PSR-A Pilica?

PSR-A Pilica je součástí nejnižší vrstvy polského protiletadlového deštníku. Jedná se o systém VSHORAD (protivzdušná obrana velmi krátkého dosahu). Je namontován na nákladní plošině, ale je možné s ním vést palbu i ze země. Vzdálenost, na kterou lze cíle zasáhnout, závisí na použité výzbroji.

U dělostřeleckého prostředku ZUR-23-2SP a kanonu ráže 23 mm se odhaduje dosah kolem 2 km. PSR-A Pilica umožňuje více ve spolupráci se střelami Grom nebo Piorun, kdy je dosah 5 km.

Řízení systému PSR-A Pilica je automatické a navádění na cíl poloautomatické. Každý jednotlivý komplet tvoří šest palebných jednotek. Všechny mají samostatné optoelektronické hlavice GOS-1 s termovizní kamerou a laserovým dálkoměrem, jak píše web Mil Mag.

V bojových podmínkách lze PSR-A Pilica použít k bodové obraně klíčových oblastí nebo objektů proti bezpilotním letounům, řízeným střelám, ale i vrtulníkům. To se týká nejen důležitých prvků infrastruktury, ale i větších a cennějších protiletadlových kompletů, jako je Patriot.

Zdroj: redakce, milmag.pl, TopWar