Podle této značky lidé v obchodě zjišťují, jak dlouho je už mléko prošlé
Možná už jste to také slyšeli, mléko v tetrapaku, které se neprodá do data trvanlivosti, putuje zpátky k výrobci. Ten ho pak převaří, znovu zabalí a pošle zpět do obchodů. A údajně to dělá klidně i pětkrát! Alespoň tak praví šokující zpráva, která se šíří po internetu a sociálních sítích jako lavina.
Jestli vám při čtení téhle hrůzostrašné historky naskakuje husí kůže, pak vězte, že zbytečně. Jde totiž o učebnicový příklad hoaxu – poplašné zprávy, která nemá s realitou nic společného. Hoax je moderní výraz pro falešnou, podvržnou a úmyslně zavádějící informaci, která se nejčastěji šíří e-maily nebo sdílením na sociálních sítích.
A přesně do téhle kategorie spadá i fáma o údajném vícenásobném převařování a recyklaci prošlého mléka. Odborníci i samotní výrobci tuto šokující informaci důrazně odmítají. Údajná „recyklace“ mléka je nesmysl a prakticky není ani proveditelná.
Jak údajná recyklace funguje
Tato fáma se už od roku 2010 se pravidelně vrací jako bumerang a straší důvěřivé spotřebitele. Děsivě znějící text obviňuje výrobce a prodejce z nekalých praktik. Tvrdí, že mléko s prošlou trvanlivostí putuje zpět k výrobci, který ho otevře, převaří a znovu zabalí, a to až pětkrát! Jako důkaz jsou uváděna tajemná čísla na spodní straně krabic, kde prý chybějící číslice označuje počet „recyklací“.
Citujeme přesné znění této poplašné zprávy:
„Mléko v tetrapaku, které se nespotřebuje do konce trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a opět zabalí. Může tak učinit max. 5 krát. Zespodu krabice je pod zalepeným záhybem číslo 12345, kde jedno z čísel chybí. Tato chybějící cifra udává, kolikrát už bylo mléko „recyklováno“. Tj. 12 45 znamená, že bylo převařeno 3 krát. Tak dobrou chuť.“
Odborníci ze Státní veterinární správy i společnosti Tetra Pak ale tuto fámu jednoznačně vyvracejí. „Popsaná recyklace je skutečně nehorázný výmysl a je až neuvěřitelné, že se tahle kachna opět po roce objevila,“ reagoval Jiří Hlaváček ze Státní veterinární zprávy.
Čísla označují výrobní linku
Pravda je taková, že tajemná čísla na obalech mléka ve skutečnosti nemají s obsahem vůbec nic společného. Jde pouze o identifikační kódy samotného obalu, které slouží k interním účelům výrobce. Společnost Tetra Pak, přední výrobce obalů na mléko, to potvrzuje: „Sekvence čísel jako 1234 nebo 1234567 se používají k identifikaci pásu, na kterém byl obal potištěn. Nijak nesouvisí s náplní obalu.“
Představa, že by výrobci stahovali prošlé mléko z obchodů, rozbalovali ho, převařovali a znovu posílali do regálů, je naprosto absurdní. Nejen že by to bylo technologicky i logisticky nesmírně náročné a neekonomické, ale hlavně je to ze zákona zakázané. Mléko s prošlou trvanlivostí se musí řádně zlikvidovat, nikoliv recyklovat.
Pravdou totiž je, že mléko ošetřené UHT technologií prostě znovu tepelně upravovat nejde. Po vypršení doby trvanlivosti se sice nezkazí tak, že by bylo zdravotně závadné, ale prostě se znehodnotí. Chuťově i vzhledově už prostě není to, co bývalo.
A i kdyby se snad dalo nějak recyklovat, výrobcům by se to v žádném případě nevyplatilo. Představte si tu práci s otevíráním všech těch krabic, přeléváním zkyslého mléka, novým balením. To raději prošlé mléko rovnou zlikvidují. Krabice putují do odpadu a tekutina se speciálně zpracuje podle přísných norem.
Trvanlivé mléko je zdravotně nezávadné
Odpůrci a rádoby odborníci na zdravou výživu vám budou tvrdit, že pití trvanlivého mléka je pro vaše zdraví hotová pohroma. Prý zahleňuje, nic dobrého tělu nedodává a měli byste se mu obloukem vyhnout.
Potravinářští experti a lékaři jsou jiného názoru. Podle nich jsou obavy ze škodlivosti trvanlivého mléka silně přehnané a neopodstatněné. Samozřejmě, najdou se lidé, kterým trvanlivé mléko nedělá dobře, ale to jsou většinou ti, co mají problémy s trávením mléka obecně. Pro většinu populace je trvanlivé mléko naprosto v pořádku a rozhodně se není čeho bát.