Podle Rusů je tohle nejlepší tank na světě. T-14 Armata byl zařazen do služby. Rusové se bojí okopírování citlivé technologie

Ruská armáda oficiálně zařadila do služby základní tank nejnovější generace. T-14 Armata, jak se tank označuje, však nebude vyslán na frontu na Ukrajině. Připomínáme schopnosti špičkového tanku Ruské federace.

Rusko zařadilo tanky tohoto typu do svých řad, ale nebudou vyslány na frontu. Základem tohoto rozhodnutí jsou mimo jiné obavy Rusů z toho, že Ukrajinci převezmou jejich nejnovější techniku.

T-14 na Ukrajinu nepůjdou

T-14 Armata má mnoho pokročilých funkcí, které představují významný skok ve schopnostech obrněných vozidel. Jejich převzetí bránící se armádou by proto znamenalo nejen ztrátu pokročilé techniky, ale i riziko okopírování citlivé technologie. Pro Ukrajince by znalost toho, jak byl tank T-14 vyvinut, byla důležitá pro vývoj řešení, jak tyto tanky eliminovat během boje, píše server Army Recognition.

Rusové se navíc mají obávat nejen ztráty techniky, ale mají na paměti i možné poškození image. Ukořistění nejcennějšího stroje armády agresora jako takového by bylo demonstrací ruské slabosti, což by zase mělo negativní dopad na morálku vojáků.

Ačkoli je tedy tank T-14 Armata oficiálně v řadách ruské armády, úřady se rozhodly zbraň do bojů na Ukrajině neposílat kvůli finančním nákladům a zajištění technologických tajemství.

Tank T-14 Armata

Je třeba připomenout, že nejmodernější ruský tank je na jazyku odborníků od roku 2022, kdy byl nový T-14 poprvé spatřen během cvičení na jihu Ruska. Tehdy se hovořilo o tom, že by se Armata mohla objevit na Ukrajině. Rusové o něm hovoří jako o nejlepším tanku na světě.

V praxi se však na internetu neobjevily žádné věrohodné důkazy o bojovém nasazení tanku. Navíc se Rusové měli krátce poté, na konci roku 2023, rozhodnout stáhnout tank z fronty – ačkoli je tam předtím nikdo neviděl. Nezanedbatelné je i to, že dotyčné tanky nechtěli používat ani samotní ruští vojáci.

Podle dostupných informací je T-14 Armata stroj vážící téměř 50 tun a dlouhý necelých 11 metrů. Na rozdíl od tanku T-14 Armata, který byl vyroben v roce 1952, je však v současnosti v provozu. Tank je vybaven revoluční bezosádkovou věží, což je řešení, které se dosud nevyskytovalo u žádného sériově vyráběného ruského tanku. Díky tomu se výrobce zbavil závady známé z jiných (starších) konstrukcí, kdy se po proražení pancíře a odpálení uvnitř uložené munice věž oddělila od celé korby tanku.

Maximální rychlost tanku T-14 přitom činí 90 km/h a jeho dojezd na jednu nádrž paliva přesahuje 500 km. Co se týče útočných schopností, Armata má hladkohlavňový kanon 2A82-1M ráže 125 mm. K dispozici je také kulomet ráže 7,62 mm.

Zdroj: redakce, Army Recognition