Planeta velikosti Země obíhá kolem malé hvězdy se 100krát delší životností než Slunce

Astronomové objevili novou planetu velikosti Země obíhající kolem malé chladné hvězdy, u které se očekává, že bude svítit 100krát déle než Slunce. Skalnatý svět zvaný Speculoos-3b je od Země vzdálen 55 světelných let a byl detekován, když procházel před svou hostitelskou hvězdou, ultrachladným červeným trpaslíkem, který je o polovinu teplejší než Slunce a 100krát méně svítivý.

Nově objevený svět, popisovaný jako „prakticky stejně velký jako naše planeta“, se otočí kolem červeného trpaslíka jednou za 17 hodin, takže rok na planetě je kratší než jeden pozemský den.

Ale zatímco na Speculoos-3b jsou roky krátké, dny a noci nikdy nekončí. „Věříme, že planeta se otáčí synchronně, takže stejná strana, nazývaná denní, je vždy obrácena ke hvězdě, stejně jako Měsíc pro Zemi. Na druhou stranu by noční strana byla uzavřena v nekonečné tmě,“ řekl Michaël Gillon, astronom z Univerzity v Lutychu v Belgii, uvádí portál Theguardian.

Je to teprve druhý planetární systém objevený kolem takové hvězdy, po detekci sedmi kamenných světů kolem Trappist-1, dalšího chladného červeného trpaslíka vzdáleného 40 světelných let od Země.

Mimořádně chladní červení trpaslíci tvoří asi 70 % hvězd v naší galaxii a přežívají asi 100 miliard let, díky čemuž se ucházejí o to, že budou posledními hvězdami, které ve vesmíru ještě zářily. Protože jsou tak slabé a rozptýlené po obloze, musí je astronomové pozorovat několik týdnů, aby odhalili planety křižující se před nimi.

Dlouhá životnost červených trpaslíků znamená, že planety, které kolem nich obíhají, mohou být dostatečně teplé na to, aby se objevil život. Ale v případě Speculoos-3b by každý život čelil extrémně drsnému prostředí. Těsná oběžná dráha planety znamená, že je bombardována radiací, která dostává téměř 16krát více energie za sekundu než Země.

„V takovém prostředí je přítomnost atmosféry kolem planety vysoce nepravděpodobná,“ řekl Julien de Wit, planetární vědec z MIT a spoluředitel severní observatoře Speculoos a jejího teleskopu Artemis.

zdroj: Theguardian