NASA zveřejnila nová data o počtu planet v naší galaxii
Kolik planet se nachází v naší galaxii? Devítiletá studie vědců z NASA a univerzity v Ósace přinesla spolehlivé odpovědi na tyto otázky. Prezentovaná čísla se mohou zdát až abstraktně velká. Jsou totiž ještě větší, než se dosud předpokládalo.
Vědci z americké vesmírné agentury NASA a japonské univerzity v Ósace představili nové výpočty, kolik planet se vlastně v naší galaxii nachází. Je jich s největší pravděpodobností více, než se dosud předpokládalo.
Kolik planet se nachází v naší galaxii?
David Bennett, vedoucí vědecký pracovník NASA z Goddardova střediska vesmírných letů, připustil, že se nyní odhaduje, že Mléčná dráha je domovem opravdu velkého počtu osamělých planet. Může jich být až dvacetkrát více než hvězd v naší galaxii. To v součtu neznamená miliardy, ale biliony planet, které nejsou gravitačně vázány na žádnou hvězdu (tak je definována osamělá planeta).
Na druhou stranu je velmi obtížné odpovědět na otázku, kolik je všech planet v naší galaxii. Pravděpodobně však „biliony“ lze brát s nadhledem. Kromě výše zmíněných osamělých planet totiž existují i planety gravitačně vázané na hvězdy (například Země obíhající kolem Slunce). Vědci předpokládají, že jich je přinejmenším tolik, kolik je hvězd. Přitom Mléčná dráha má asi 400 miliard hvězd.
Čísla, která se zde vyskytují, jsou pro nás zcela abstraktní. Je téměř nemožné si představit biliony (nebo tisíce miliard) planet. Zatím stále hovoříme pouze o Mléčné dráze. Podle současných poznatků však mohou ve vesmíru existovat stovky miliard až biliony dalších galaxií, které mohou být tvořeny dalšími stovkami miliard nebo biliony planet.
Závěry, kterým předcházel výzkum
Podle serveru TechSpot jsou zde prezentované závěry výsledkem devítiletého výzkumu. Ta byla založena na pozorování mikročočkování v astrofyzice (MOA). Jak to funguje?
Zástupci NASA vysvětlují, že vše, co má hmotnost, ovlivňuje strukturu časoprostoru. Představte si to jako těžký míč upuštěný na trampolínu. Výsledné zakřivení časoprostoru mění dráhu světla a v důsledku toho jeden objekt působí jako čočka a zvyšuje jasnost jiného objektu. To zase umožňuje komplexnější výzkum a analýzu.
Zdroj: redakce, techspot.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]