V naší galaxii jsou miliony planet vhodných pro život. Vědci vidí potenciál
Mise teleskopu Kepler shromáždila údaje, které ukazují, že až třetina planet obíhajících kolem červených trpaslíků může mít potenciál pro existenci života. Jedná se o stovky milionů nebeských těles.
Většina hvězd v naší galaxii jsou tzv. červení trpaslíci, výrazně menší a s mnohem nižší svítivostí než Slunce. Je možné, že na planetách, které kolem nich obíhají, existuje život.
Nová analýza dat z mise Kepler naznačuje, že až třetina planet obíhajících kolem červených trpaslíků může být vhodná pro život. To by znamenalo, že jen v Mléčné dráze by se nacházely stovky milionů planet s takovým potenciálem. Článek o výzkumu vyšel v časopise PNAS.
Do analýzy astronomové z Floridské univerzity zahrnuli data získaná sondou Gaia Evropské kosmické agentury (ESA), která přesně měří vzdálenosti a pohyb hvězd a určuje dráhy exoplanet (tj. extrasolárních planet). Vědci chtěli určit tzv. excentricitu dané dráhy – veličinu, která charakterizuje tvar dráhy.
Život ve vesmíru? Dokonce i na stovkách milionů planet v naší galaxii
Planety obíhající kolem červených trpaslíků mají velmi protáhlé, oválné dráhy. Pokud by se dostaly příliš blízko k hvězdě, shořely by v procesu známém jako slapový ohřev. Ke slapovému ohřevu dochází při stlačování a uvolňování gravitačních sil v důsledku nestability dráhy planety. To vede ke zvýšení teploty, a tím ke ztrátě vody. V důsledku toho mizí šance na rozvoj života.
Vědci z Floridské univerzity při analýze dat z dalekohledu Kepler dospěli k závěru, že dvě třetiny planet obíhajících kolem červených trpaslíků jsou ohroženy nadměrným ohřevem mateřskou hvězdou. Zbývající třetina planet v tzv. ekosféře (neboli „obyvatelné“ zóně) by však teoreticky mohla obsahovat kapalnou vodu.
Zdroj: redakce, pnas.org
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]