Teleskopy NASA objevily dosud nejvzdálenější černou díru. Je ve stádiu růstu a může vážit až 100 milionů Sluncí
Astronomové objevili pomocí teleskopů NASA dosud nejvzdálenější černou díru pozorovanou v rentgenovém záření. Černá díra se nachází v raném stádiu růstu, které dosud nebylo pozorováno, a její hmotnost je podobná hmotnosti hostitelské galaxie.
Kombinací dat z rentgenové observatoře NASA Chandra a vesmírného teleskopu NASA Jamese Webba se týmu vědců podařilo nalézt charakteristický znak rostoucí černé díry pouhých 470 milionů let po velkém třesku.
Vědci z Centra pro astrofyziku a jeho tým objevili černou díru v galaxii s názvem UHZ1 ve směru kupy galaxií Abell 2744, která se nachází 3,5 miliardy světelných let od Země. Data Webbova teleskopu však odhalila, že galaxie je mnohem vzdálenější než kupa, a to 13,2 miliardy světelných let od Země, kdy byl vesmír starý pouze 3 % svého současného stáří.
Více než dvoutýdenní pozorování sondou Chandra pak ukázala přítomnost intenzivního, přehřátého plynu vyzařujícího rentgenové záření v této galaxii – charakteristický znak rostoucí supermasivní černé díry. Hmotnost černé díry se odhaduje na 10 až 100 milionů Sluncí, a to na základě jasnosti a energie rentgenového záření, uvádí portál Phys.
zdroj: Phys