Operátor dronu kamikadze hovoří o své práci. Video z útoku na Rusy je působivé

Ukrajinský web Militarnyj zveřejnil rozhovor s vojákem z jednotky Omega ukrajinské Národní gardy. Jedná se o jednotku operátorů FPV dronů, která slouží k útokům na ruská vozidla.

FPV (first person view) je zkratka označující, že dron je řízen operátorem, který díky brýlím vidí obraz, jako by byl uvnitř letícího dronu. Jedná se o vysoce přesné řešení řízení, které se používá mimo jiné při závodech dronů.

V podmínkách války na Ukrajině se bezpilotní letouny FPV používají mimo jiné k útokům kamikadze. Jeden z vojáků jednotky Omega hovoří o jejich použití.

Kamikadze drony musí být levné

Operátor zdůrazňuje rozdíl mezi bezpilotními letouny používanými například k průzkumu a letouny používanými k přímému útoku na nepřítele. V druhém případě znamená bojová mise ztrátu dronu, takže se pro tento účel používají levnější modely za přibližně 300 dolarů, v přepočtu cca 6 500 Kč.

Tyto bezpilotní letouny slouží jako létající granátomety. Nejde totiž o typické protitankové granáty, jako je RKG-3, ale o hlavice raket používaných v granátometech RPG-7, které jsou zavěšeny pod jejich trupem.

Náklad dronu Kamikaze

Použitým nákladem je bojová hlavice rakety PG-7VR. Jedná se o střelu s tandemovou hlavicí vyvinutou v 80. letech 20. století s výraznými schopnostmi prorážet pancíř, jak uvádí web Military History.

Tento typ střely má průbojnost až 750 RHA (jednotný válcovaný pancíř). V praxi má při zásahu bočního nebo horního pancíře vozidla šanci na jeho zničení.

Připevňování těžších a ještě účinnějších hlavic, jako je ta z rakety PG-7VR, na bezpilotní letouny je však neefektivní, protože negativně ovlivňuje dolet a dobu trvání zařízení.

Co umí FPV drony?

Optimálně vyzbrojený dron je schopen uletět vzdálenost až 10 km. Klíčovou otázkou je v tomto případě udržení správné rychlosti, protože příliš vysoká rychlost rychle vybíjí baterii zařízení.

Ačkoli operátor popisuje případ úspěšného útoku na obrněnou kolonu, upozorňuje, že dron s protitankovou hlavicí obvykle není schopen vyřadit tank z boje, i když ho může zastavit nebo donutit k ústupu.

Zároveň voják zdůrazňuje, že bezpilotní letouny FPV jsou improvizované zbraně, které nelze srovnávat se skutečnou municí v oběhu, jako je například Switchblade 300.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, military-history.fandom.com