Odborníci varují. Umělá inteligence by mohla ohrozit život na Zemi

Odborníci ze společnosti DeepMind upozorňují na nebezpečí nekontrolovaného rozvoje umělé inteligence. Podle nich by to mohlo vést k „existenční katastrofě“.

Pod křídly společnosti DeepMind vznikly algoritmy umělé inteligence, které jsou zodpovědné za vytváření nádherných obrazů, reprodukci starověkých textů nebo diagnostiku nemocí. Odborníci jsou si však vědomi i nebezpečí, která s sebou nese nekontrolovaný rozvoj umělé inteligence.

Michael Cohen ze společnosti DeepMind ve své analýze zveřejněné na serveru AI Magazine upozorňuje, že pokud nezastavíme vývoj některých forem umělé inteligence, může lidstvo čelit existenciální katastrofě. Existenciální katastrofa je nejen možná, ale i pravděpodobná.

Diskuse o umělé inteligenci se zdají být nekonečné. Jak se vyvíjí, ozývají se hlasy potěšení i varování. V roce 2018 šéf společnosti Demis Hassabis zdůraznil, že bude záležet na nás, zda se umělá inteligence stane chloubou lidstva, nebo jeho prokletím. Elon Musk také opakovaně zmínil nebezpečí.

Jedna studie publikovaná v časopise Journal of Artificial Intelligence Research jasně ukazuje nebezpečí. Není možné vytvořit algoritmus umělé inteligence, který by chránil lidské zájmy. To by mohlo představovat vážnou hrozbu zejména v případě superinteligentní umělé inteligence, která bude schopna využívat nejrůznější zdroje k dosažení vlastních cílů, stejně jako lidé.

Odborníci ze společnosti DeepMind přiznávají, že stojí na prahu jednoho z nejdůležitějších rozhodnutí – mají pokračovat ve vývoji umělé inteligence kvůli výhodám jejího využití například při diagnostice nemocí? Nebo by bylo lepší od práce upustit, dokud se nenajde řešení potenciální hrozby, kterou představuje umělá inteligence.

Zdroj: aimagazine.com, jair.org