Objev nové syntetické tkáně může opravit srdce, svaly i hlasivky
Spojením znalostí chemie, fyziky, biologie a inženýrství vyvinuli vědci z McGillovi univerzity biomateriál, který je dostatečně odolný na opravu srdce, svalů a hlasivek. Nový objev představuje velký pokrok v regenerativní medicíně, píše se na sciencedaily.com.
Lidé, kteří se zotavují z poškození srdce, často čelí dlouhé a složité cestě. Léčení je náročné, protože tkáně musí odolávat neustálému pohybu, když srdce bije. Totéž platí pro hlasivky.
Tým vedený profesorem Lucem Mongeauem a odborným asistentem Jianyu Li vyvinul nový injekční hydrogel pro hojení ran. Hydrogel je druh biomateriálu, který poskytuje buňkám prostor pro život a růst. Jakmile se biomateriál vstříkne do těla, vytvoří stabilní porézní strukturu, která umožní živým buňkám růst a opravovat poraněné orgány.
„Výsledky jsou slibné a doufáme, že jednoho dne bude nový hydrogel použit jako implantát k obnovení hlasu lidí s poškozenými hlasivkami, například pacientů, kteří přežili rakovinu hrtanu,“ říká Guangyu Bao, kandidát PhD na katedře strojního inženýrství McGillovi univerzity.
Foto: bluebudgie/Pixabay
Vědci testovali odolnost svého hydrogelu ve stroji, který vyvinuli k simulaci biomechaniky lidských hlasivek. Nový biomateriál, který vibroval rychlostí 120krát za sekundu zůstal po více než šesti milionech cyklů nedotčený, zatímco jiné standardní hydrogely se rozlámaly na kusy. „Byli jsme nadšeni, když jsme viděli, že hydrogel v našem testu funguje perfektně,“ říká Guangyu Bao.
Zmíněný vynález otevírá nové cesty pro další použití. Například dodávání léků do organismu, tkáňové inženýrství a vytváření modelových tkání pro screening léků, říkají vědci. Tým se dokonce snaží využít technologii hydrogelu k vytvoření plic k testování léků na COVID-19.
„Naše práce zdůrazňuje synergii materiálové vědy, strojního inženýrství a bioinženýrství při vytváření nových biomateriálů s bezprecedentním výkonem. Těšíme se, až je převedeme na kliniku,“ řekl profesor Jianyu Li, který zastává kanadskou výzkumnou katedru v oblasti biomateriálů a muskuloskeletálního zdraví.
Zdroj: sciencedaily.com