Nový systém protiletadlového systému krátkého dosahu vyplní mezeru v protivzdušné obraně USA. Systém Enduring Shield je jednodušší a ekonomičtější

V USA proběhly úspěšné zkoušky nového protiletadlového systému krátkého dosahu. Systém Enduring Shield má zaplnit mezeru v americké protivzdušné obraně proti létajícím cílům krátkého dosahu. Má se jednat o jednoduchý a ekonomický mobilní systém určený k boji proti méně vyspělým cílům, pro které by bylo neekonomické vypouštět střely systému Patriot, píše portál Army Technology.

Výstavbu systému zadává americká armáda a cílem je vybudovat mobilní pozemní systém schopný čelit řízeným střelám, bezpilotním letounům, dělostřeleckým granátům, raketám a minometným granátům. Všechna odpalovací zařízení a senzory budou propojeny se systémem řízení protivzdušné obrany IBCS a také budou využívat vlastní radary AN/MPQ-64 Sentinel, píše portál Govexec.

Systém Enduring Shield vyvíjí společnost Leidos. Nedávná zkouška zahrnovala odpálení protiletadlové střely AIM-9X Sidewinder z odpalovacího zařízení umístěného na nákladní přepravní plošině. Jednalo se o komplexní test zahrnující všechny činnosti od detekce cíle až po odpálení střely do určeného sektoru vzdušného prostoru. Tentokrát test nezahrnoval zničení cvičného letícího cíle.

Úspěšné dokončení testu umožní americké armádě zahájit operační hodnocení v lednu 2024. Aniž by čekaly na dokončení testu, objednaly americké pozemní síly první várku šestnácti prototypů odpalovacích zařízení, která mají být dodána do března. Poznatky získané z testu a nadcházejících státních zkoušek umožní v budoucnu zdokonalit konstrukci systému a dodat jej ve vylepšené verzi. V budoucnu má být vyvinuta také druhá střela s kinetickou hlavicí určená k ničení vysoce manévrovatelných křižujících střel a dělostřeleckých střel velkého kalibru.

Jak již bylo zmíněno, hlavním efektorem systému je střela AIM-9X Block II Sidewinder. Jedná se o nejnovější verzi střely, která pochází z poloviny 20. století. Střely rodiny AIM-9 se dostaly do výzbroje USA a asi 30 dalších zemí a staly se nejpopulárnějšími střelami této třídy na Západě. Střely vyrábí koncern RTX.

Rakety AIM-9X Block II lze odpalovat v režimu LOAL (lock-on-after-launch) a jsou vybaveny novým zapalovačem a datovým spojením. Režim LOAL znamená, že střela může sledovat svůj cíl až po odpálení. Je vyzbrojena tříštivou hlavicí WDU-17/B a pohání ji jednostupňový raketový motor Orbital ATK Mk 139. Díky řízení vektoru tahu je střela vysoce manévrovatelná a může manévrovat při přetížení až 60g. Dolet palubní verze střely je přibližně 35 km a maximální rychlost dosahuje více než 3 000 km/h.

Střela AIM-9X Block II využívá pokročilý systém sledování cíle pomocí zobrazovací hlavice, která zachycuje obraz cíle a sleduje jej i za omezené viditelnosti. To mu umožňuje účinně bojovat proti manévrujícím cílům a sledovat je i při vysokých rychlostech. Systém rovněž umožňuje identifikaci a odmítnutí falešných cílů (světlic) a schopnost pracovat v přítomnosti rušení.

Zdroj: Govexec, Army Technology