Nový světový rekord ve výrobě elektřiny jednou větrnou turbínou byl nedávno pokořen v Číně. K překonání rekordu pomohl tajfun

Držitelem tohoto rekordu je větrná turbína GWH252-16MW od společnosti Goldwind, která byla instalována v čínské provincii Fujian. Tato větrná turbína je impozantní svými rozměry, s obrovským rotorem o délce 252 metrů a celkovou plochou přibližně 50 000 m2, což je srovnatelné s plochou sedmi standardních fotbalových hřišť. Větrná turbína dosahuje výšky 146 metrů, což je zhruba výška padesátipatrové budovy.

Tato větrná turbína byla instalována v červnu 2023 a měsíc později byla oficiálně uvedena do provozu. Již 1. září téhož roku překonala absolutní světový rekord ve výrobě elektrické energie. Za 24 hodin dokázala vyrobit 384,1 MWh elektřiny, což by bylo dost na napájení téměř 170 000 domácností, jak píše web Independent.

Předchozí rekord, který činil 363 MWh za 24 hodin, patřil 15megawattové turbíně V236-15.0 od dánské společnosti Vestas.

Tento nový rekord ve výrobě elektřiny byl dosažen díky kombinaci impozantní technologie a přírodních podmínek. Větrná turbína narazila na tajfun Haikui, což znamenalo průměrnou rychlost větru kolem 85 km/h. Co je však pozoruhodné, je technologie využívaná v této větrné turbíně. Na rozdíl od tradičních větrných turbín, které automaticky zastaví své lopatky, aby předešly přetížení, když rychlost větru přesáhne určitou hodnotu, tato high-tech jednotka je schopná regulovat činnost svých lopatek v reálném čase a pokračovat ve výrobě elektřiny i při velmi silném větru. Tento inovativní přístup přispěl k dosažení rekordní výroby elektřiny touto větrnou turbínou.

Zdroj: Independent