Nový rekord v termojaderné fúzi. Dosažená teplota byla sedmkrát teplejší než Slunce

Korejci stanovili další rekord v termojaderné fúzi. Tentokrát se úspěch týká maximální dosažené teploty, která byla až sedmkrát vyšší než teplota slunečního jádra. Vědci jsou nadšeni vývojem této technologie, kterou mnozí označují za „svatý grál“ přechodu k energetice,

Před nedávnem jsme informovali o pozoruhodném úspěchu jaderné fúze v tokamaku JET. Hodně se však děje také v Asii, zejména v Jižní Koreji, která si stanovila odvážný cíl zprovoznit do roku 2050 elektrárnu založenou na „umělém slunci“. Jak ukazuje nejnovější úspěch, je na dobré cestě k jeho dosažení. Tým KSTAR právě dosáhl nového teplotního rekordu v oblasti jaderné fúze, píše portál Interestingengineering.

7krát vyšší než teplota Slunce
Korejští vědci při svých testech dosáhli teplot přesahujících až 100 milionů stupňů Celsia. To je až sedmkrát vyšší teplota než v jádru hvězdy v naší sluneční soustavě, kde se teplota pohybuje kolem 15 milionů stupňů Celsia. Z vědeckého hlediska je však důležitější, že se takové podmínky podařilo udržet po celých 48 sekund. Reaktor navíc udržel stabilní stav plazmatu v režimu H po dobu delší než 100 sekund, a to už je důležité z hlediska pozdějšího využití v komerčních reaktorech.

Suk Jae Yoo, prezident Korejského institutu pro fúzní energii, oznámil, že výzkum dává zelenou vývoji základních technologií potřebných pro stavbu „reaktorů DEMO“, což budou v budoucnu demonstrační elektrárny.

Co je jaderná fúze?
Jaderná fúze je podobný proces, při kterém vzniká světlo a teplo ve hvězdách. Spočívá ve spojení izotopů vodíku, konkrétně deuteria a tritia, a jejich přeměně na těžší helium, což je doprovázeno uvolněním obrovské energie, kterou chtějí odborníci v této oblasti využít k výrobě neomezeného množství elektřiny s nulovými emisemi škodlivých vedlejších produktů.
Jaderná fúze však vyžaduje obrovské množství energie k pohonu částic, které se standardně odpuzují. Proto je nutné udržovat obrovskou teplotu.

Zdroj: Interestingengineering