Nový čínský model umělé inteligence má být lepší než OpenAI GPT-4 Turbo, říkají Číňané

Čínští vědci tvrdí, že vytvořili systém umělé inteligence (AI), který je lepší dokáže porazit jeden z celosvětově nejrozšířenějších modelů velkých jazyků (LLM). Spark v3.5 od společnosti iFlytek předčí OpenAI GPT-4 Turbo v jazykových schopnostech, matematice a kódování. Je těsně na druhém místě za americkým systémem umělé inteligence v několika dalších oblastech.

Spark v3.5 je také o něco lepší než GPT-4 Turbo v multimodálních úlohách, řekl předseda iFlytek Liu Qingfeng na firemní konferenci. To znamená, že je schopnější porozumět jednomu druhu vstupu a poskytnout jinou formu výstupu jako odpověď – jako je příjem textové výzvy a vytvoření obrázku.

GPT-4 Turbo je vylepšená verze GPT-4, je široce považována za jeden z nejvýkonnějších nástrojů AI od svého uvedení v listopadu 2023, uvádí portál Live Science.

Neexistuje žádná jednotná standardizovaná metoda pro vzájemné porovnávání LLM a neexistuje ani veřejně dostupná databáze srovnávající různé proprietární systémy umělé inteligence. Společnosti spíše používají desítky různých benchmarků ke generování skóre výkonu v různých oblastech. Společnosti s umělou inteligencí je často používají k porovnávání svých vlastních modelů se špičkovými variantami.

Zpráva od státní sítě China Global Television Network (CGTN) odhalila, že Spark v.3.5 dokáže syntetizovat řeč, která přenáší různé emoce, tóny a vzorce řeči. Jeho rozpoznávání hlasu také překonává OpenAI’s Whisper ve 37 jazycích včetně angličtiny, čínštiny, francouzštiny a ruštiny.

iFlytek integroval Spark do chytrých zařízení, školních tabulí a tabletů. Společnost také spustila 29. ledna ve spolupráci s China Mobile mobilní aplikaci pro převod hlasu do textu, která používá Spark v3.5 k přepisu telefonních hovorů a zvýraznění klíčových informací sdělovaných v konverzaci.

zdroj: Live Science