Nový algoritmus umělé inteligence vytváří 3D obraz z 2D. Stojí za tím společnost Adobe

Výzkumníci společnosti Adobe vyvinuli zcela nový algoritmus umělé inteligence, který z 2D obrázku během okamžiku vytvoří 3D model. Zabere mu to pouhých 5 sekund, píše portál VentureBeat.

Umělá inteligence není jen o generování obrázků a psaní esejí. Vědci neustále vyvíjejí nové způsoby využití této technologie. Jeden z nejzajímavějších nápadů představili výzkumníci ze společnosti Adobe a Australské národní univerzity. Podařilo se jim vytvořit algoritmus umělé inteligence, který dokáže přeměnit 2D obrázky na velmi detailní 3D modely. Technologie se nazývá Large Reconstruction Model (LRM) a trvá pouhých pět sekund.

Je třeba přiznat, že podobné modely, které generují 3D obrázky, již existují. Zatím však byly vycvičeny na malých souborech dat, omezených pouze na jednu kategorii obrázků. Zatímco model LRM má v této oblasti mnohem větší možnosti a může pracovat prakticky s jakýmkoli obrazem.

Během provedených testů byl algoritmus schopen generovat vysoce kvalitní 3D rekonstrukce z různých testovacích snímků, včetně skutečných fotografií. LRM navíc jako výstupní 2D model dokáže používat jak běžné snímky, tak grafiku generovanou umělou inteligencí, například DALL-E a Stable Diffusion.

Jedná se tedy o skutečný průlom v oblasti 3D rekonstrukce z jednoho snímku. Algoritmus AI dokáže z filmu nebo obrázku vygenerovat detailní geometrii tvaru a zachovat složité textury, jako je například kresba dřeva. Technologie proto může najít uplatnění v mnoha odvětvích, včetně designu, zábavy a her. Designéři nebo 3D umělci ji mohou využít k zefektivnění procesu modelování, čímž se výrazně zkrátí doba potřebná k vygenerování prostředků pro videohry nebo animace.

Samozřejmě by se mohla hodit i běžným uživatelům, kteří by mohli sami vytvářet detailní modely na základě snímků pořízených chytrým telefonem.

Prozatím však tato technologie ještě není k dispozici. Pokud byste se však chtěli s jejími možnostmi seznámit blíže, můžete navštívit tuto stránku. Tam najdete ukázku možností nového algoritmu.

Zdroj: VentureBeat