Nové ruské zbraně mají změnit výsledek války. Moskva sází na strategické síly

Rusko představilo oficiální plány Kremlu na nové vybavení, které bude v roce 2023 pohánět ruské ozbrojené síly. Doplňuje tak nedávné prohlášení ministra Šojgu, který obhajoval záměr dále rozšiřovat ruskou jadernou triádu, jak píše server TopWar.

Rusko zveřejnilo infografiku, která nastiňuje plány ruských ozbrojených sil na pořízení nové výzbroje do roku 2023. Prezentované údaje jsou velmi selektivní. Téměř se netýkají vybavení, které Rusko použilo během agrese proti Ukrajině, ale představují ambiciózní záměry na posílení strategických sil.

Podle předloženého grafu hodlá Rusko pořídit mimo jiné rakety Koržal a Zirkon, 12 hladinových lodí, čtyři ponorky a navíc jednu strategickou loď s jaderným pohonem nesoucí mezikontinentální balistické rakety.

Ponorky Borya

Půjde o další plavidlo projektu 955, známé také jako typ Borya, pojmenované „Imperator Aleksandr III“. Jedná se o velkou loď o délce 170 m a výtlaku 24 000 tun, která je v podstatě ponornou mobilní odpalovací platformou pro mezikontinentální balistické rakety.

Tyto lodě nahradily ve službě slavný Projekt 941, největší na světě. Jejich úkolem je ukrýt se se svým smrtícím arzenálem pod arktickým ledem a zároveň pod protiraketovým deštníkem tvořeným vlastními pobřežními obrannými silami, jako je systém Bastion.

Zbraně tohoto typu považuje Kreml za klíčovou bezpečnostní záruku. Díky jadernému pohonu může loď zůstat po dlouhou dobu ponořená, což minimalizuje riziko odhalení a zničení cenného plavidla a dává Moskvě možnost provést odvetný úder v případě jaderného konfliktu.

Rozšíření strategických sil

Ruské strategické síly budou rovněž doplněny o 22 mezikontinentálních balistických raket. V tomto případě Rusové neuvádějí podrobnosti a omezují se na informaci, že půjde o rakety Jars, Sarmat a Vanguard, jak uvádí server Newsweek.

Stojí za zmínku, že se jedná o nové zbraňové systémy. Navzdory vážným problémům s dodávkami moderních zbraní jiných druhů vojsk si strategické raketové síly nemohou stěžovat na problémy s vybavením: Rusko důsledně modernizuje svou jadernou triádu a staré rakety pamatující studenou válku se dočkaly moderních nástupců.

Plány na rok 2023 počítají také s pořízením tří nových strategických bombardérů Tu-160. Pravděpodobně půjde o stroje postavené na starých trupech, doplněné o moderní vybavení a avioniku.

Zdroj: redakce, topwar.ru, newsweek.com