Nová funkce umělé inteligence ve Spotify. AI playlist na textové zadání vytvoří originální playlist skladeb

Platforma Spotify už umělou inteligenci hojně využívá. Třeba ve funkci AI Dj nebo v personalizovaném doporučování nových skladeb každý den. Nyní bude pro předplatitele služby Spotify Premium dostupný další nástroj: AI playlist, který na vaše textové zadání vytvoří originální playlist skladeb.

Tato funkcionalita byla dnes v betaverzi spuštěna na Androidu a iOS ve Velké Británii a Austrálii a brzy snad dorazí i k nám. Oproti běžné tvorbě playlistů, kde si můžeme navolit hudbu podle žánrů nebo země původu, bude AI playlist schopný zpracovat mnohem zábavnější a složitější zadání. Budeme moct zadat příkaz typu „indie folkový playlist, který by mě zahřál u srdce“, „relaxační hudba, která by mě uklidnila v období alergií“ nebo „playlist, ve kterém se budu cítit jako hlavní hrdina“, píše se na webu Spotify.

Dají se použít příkazy, které odkazují na místa, zvířata, činnosti, filmové postavy, barvy, dokonce i na emotikony. Nejúspěšnější seznamy skladeb jsou podle společnosti Spotify vytvářeny pomocí podnětů, které obsahují kombinaci žánrů, nálad, umělců nebo období. Aplikace má ovšem i své bezpečnostní opatření, takže nebude možné vytvářet playlisty na základě příkazů obsahujících nenávistná vyjádření, aktuální události nebo konkrétní komerční značky, dozvídáme se na webu TechCrunch.

Spotify zde kombinuje umělou inteligenci, kterou využije k naplnění příkazu uživatele a dále potom vlastní personalizační technologii, která vychází z uživatelské historie a preferencí. Spotify také svým investorům oznámila, že pracuje na napodobení známých moderátorských hlasů pomocí umělé inteligence, které by pak mohly předčítat reklamy.

Doufejme, že se této nové hračky brzy dočkáme i u nás a budeme si moct vytvořit třeba playlist „extrémně horké jaro“.

Zdroje: Spotify, TechCrunch