Nová elektromagnetická puška z Číny nezabíjí

Elektromagnetická puška vyvinutá společností Chongqing Jianshe Industry prošla střeleckými testy a prokázala lepší vlastnosti než tradiční střelné zbraně, píše web Army Recognition. Podle čínských odborníků jde o řešení, které určuje nové trendy vývoje budoucích zbraní. Nezpůsobuje smrtelná zranění, nezabíjí a lze ji použít například při potlačování nepokojů.

Lei Fengqiao, zaměstnanec společnosti Chongqing Jianshe Industry, během vystoupení v jednom z pořadů vysílaných Čínskou ústřední televizí (CCTV) prozradil některé další podrobnosti o čínské elektromagnetické zbrani. Zbraň byla veřejnosti poprvé předvedena v listopadu 2022 na výstavě Airshow China 2022 v Ču-chaji. Jak uvedl, zbraň nedávno prošla testy, které ukázaly, že má lepší vlastnosti než tradiční střelné zbraně.

Fengqiao uvedl mimo jiné nízkou hlučnost, absenci kouře, menší záblesk po výstřelu a menší zpětný ráz. Poukázal také na to, že zbraň střílí náboje ve tvaru mince, které neobsahují střelný prach, a nikoliv tradiční střely. Tímto způsobem chtěli její vývojáři snížit penetrační vlastnosti pušky, a tím snížit riziko smrtelných zranění. Navíc se takové střely snáze přepravují, jsou levnější na výrobu a mají větší rozptyl.

Zbraň je napájena vestavěnou lithiovou baterií, která se rychle dobíjí. Při plném nabití umožňuje vystřelit stovky ran. Karabina mnohem lepší rychlost střelby než tradiční pušky. V průměru se pohybuje kolem 700 až 800 výstřelů za minutu a čínští odborníci se domnívají, že maximální rychlost střelby této zbraně je až několik tisíc výstřelů za minutu.

Elektromagnetická puška je i přes omezení svých průbojných vlastností stále vysoce účinná. Během testů zbraň snadno ničila dřevěná prkna, lahve od piva i okna automobilů.

Zbraň je také vybavena malým displejem, který mimo jiné zobrazuje stav baterie, spotřebu střeliva, teplotu a zvolený režim. Elektromagnetická technologie by mohla být použita i u jiných zbraní, včetně smrtících zbraní. V rozhovoru se servisem čínského týdeníku vojenský expert z Pekingu, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že ve hře jsou řešení od ručních zbraní až po velkorážní dělostřelectvo, včetně řešení pro protivzdušnou obranu země.

Zdroj: Army Recognition