Neobvyklý vůz ze Slovenska. Za méně než 3 minuty se promění v letadlo

Létající auto AirCar vyvinuté slovenskou společností Klein Vision získalo od dopravního úřadu v Bratislavě bezpečnostní certifikát. Vozidlo se dokáže přepnout z režimu jízdy do režimu letu za pouhé 2 minuty a 15 sekund, jak uvádí server Interesting Engineering.

AirCar úspěšně absolvoval více než 70 hodin letových zkoušek a přibližně 200 vzletů a přistání. Stroj tak splňuje normy Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Stefan Klein, vynálezce vozidla, jeho testovací pilot a vedoucí vývojového týmu, říká, že AirCar tak dostal zelenou pro sériovou výrobu.

Slováci plánují další projekt

Vůz dokáže jet rychlostí 160 km/h a vyletět do výšky přibližně 2,5 km nad zemí. PAP upozorňuje, že pro řízení AirCaru je nutné mít pilotní průkaz. „Naším dalším krokem je stavba prototypu, který bude mít nový letecký motor,“ řekl spoluzakladatel společnosti Klein Vision Anton Zajac.

Dotyčné vozidlo má pracovní název Prototyp 2 (P2). Podle oznámení bude dosahovat rychlosti až 300 km/h a dojezd kolem 1 000 km. Zajac prozradil, že testy P2 jsou naplánovány na konec letošního roku a společnost hodlá vozidlo certifikovat začátkem příštího roku.

Současný model je vybaven spalovacím motorem BMW na běžné palivo. Hlavním bezpečnostním opatřením pro případ selhání motoru je balistický záchranný padák.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com