Neobvykle vypadající planeta Uran zachycena vesmírným dalekohledem Jamese Webba. Je obklopen prstenci

Koncem roku 2023 poskytl Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) nejpodrobnější snímek Uranu, sedmé planety od Slunce. Tento obraz, zachycený v infračerveném spektru, odhaluje planetu v novém světle, vzdáleném od jejího tradičního vnímání.

Uran, často zastiňovaný svými sousedy v sluneční soustavě, se nyní ukazuje ve své plné kráse. Snímek JWST představuje planetu obklopenou svými charakteristickými prstenci, včetně slabého a rozptýleného prstence zvaného „prchavý“ prstenec Zeta. Fascinující je i viditelnost polární čepičky na severním pólu a přítomnost až 14 z 27 známých měsíců Uranu, píše web Space.

Co dělá tento snímek jedinečným, je použití infračerveného spektra, které umožňuje vidět vlnové délky nedostupné lidskému oku a překračující možnosti sondy Voyager 2 z 80. let. JWST použil kombinaci čtyř filtrů NIRCam (F140M, F210M, F300M, F460M) pro zachycení detailů Uranu a jeho prstenců s nebývalou přesností.

Tento záběr nabízí nové perspektivy nejen pro pochopení Uranu, ale i dalších exoplanet v naší galaxii. Astronomové očekávají, že pochopení vlastností, jako je prstenec Zeta, může přinést klíčové poznatky o podobných objektech v jiných planetárních systémech.

Zdroj: Space