Nejtišší pozorovací letoun světa vypadá jako z budoucnosti. Seznamte se s letounem Edgley Optica

Edgley EA-7 Optica je britský lehký letoun určený pro pozorování při nízkých rychlostech a zamýšlený jako levná alternativa k vrtulníkům, píše web Key.Aero.

Sci-fi vzhled

Futuristicky vyhlížející letoun Optica je dílem britského leteckého konstruktéra Johna Edgleyho, který spolu s malým týmem začal stavět prototyp v roce 1974. Původně byl zamýšlen jako cestovní letoun, ale díky svým vynikajícím letovým vlastnostem při nízkých rychlostech a vysoké vytrvalosti brzy začal plnit i roli policejního pozorovacího letounu a byl využíván i pro fotografování.

S nízkou rychlostí pouhých 70 uzlů (130 km/h) vydrží ve vzduchu působivých osm hodin, a je tak velmi úspornou alternativou k vrtulníkům. Kabina s baňatou střechou nabízí až třem cestujícím výhled v úhlu 270°. Je poháněn plochým řadovým pístovým motorem Lycoming, který pohání pětilopatková vrtule s pevným rozsahem, díky čemuž je považován za nejtišší motorový letoun na světě. Ačkoli společnost měla složitou historii a Optica se následně přestala vyrábět, John Edgley opět převzal kontrolu nad společností, čímž znovu obnovil zájem o zahájení výroby letadel.

Letoun má dvě výškovky se dvěma kormidly a vysoko zavěšenou ocasní plochou. Je poháněn plochým šestiválcovým motorem Lycoming umístěným za kabinou a pohánějícím vrtuli s pevným sklonem. Díky kanálovému ventilátoru je letoun mimořádně tichý. Letoun má pevný tříkolový podvozek s příďovým kolem posunutým doleva. Křídla jsou nezakrytá a nezkrácená. Letoun má poměrně standardní celokovovou konstrukci s hliníkovým potahem.

Zdroj: key.aero