Nejpodivnější holub byl vyšlechtěn v Maďarsku: Je podle vás roztomilý, nebo z něj jde strach?
Budapest Short Faced Tumbler je vzácné plemeno holubů známé svým neobvyklým, téměř mimozemským vzhledem s vypoulenýma očima a malou hlavou se „zakrnělým“ zobákem. Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Budapešti (Maďarsku), počátkem 20. století.
Když se bratři Poltlové, rodina nadšenců do holubích závodů z Budapešti, počátkem 20. století pustili do vytvoření nového holubího plemene, použili selektivní šlechtění k získání ptáka, který by doletěl co nejdále.
A věc se podařila, protože holub Budapest Short Faced Tumbler, mohl létat až 5 hodin bez přestávek a urazit vzdálenost kolem 800 kilometrů. Ti, kteří ho viděli poprvé, se starali méně o jeho létající schopnosti a více o jeho jedinečný vzhled. Malý obličej a zobák na rozdíl od obrovských vypoulených očí lidi fascinoval i děsil.
Podle webu OddityCentral není jasné, proč bratři Poltlové při šlechtění Budapešťského holuba s malým obličejem sáhli po těchto téměř karikaturních fyzických rysech. Někteří spekulují, že extrémně krátký zobák a malý obličej ho dělali lehčím, zatímco velké oči mu pomáhaly létat výš, i když nikdo to neví jistě. Co víme, je, že tento neobvyklý vzhled učinil holuba oblíbeným u mnoha chovatelů, kteří ho chovají ne pro jeho schopnost létání, ale pro jeho exotický vzhled.
Ve skutečnosti jsou právě jeho fyzické rysy důvodem, proč je toto plemeno tak vzácné, dokonce i mezi oddanými chovateli holubů. Mláďata budapešťských tumblerů mají často problém vylíhnout se z vajíček, díky jejich maličkému zobáku a velkým očím, která fungují jako polštář, kdykoli se pokoušejí klovat do skořápky. Vzhledem k tomu, že úmrtnost tohoto plemene je tak vysoká, chovatelé holubů často vezmou vejce ještě před vylíhnutím a pokusí se vyjmout mládě dříve, než ve vejci zemře vyčerpáním.
Dnes jsou holubi Budapest Short Faced Tumblers známější jako jedinečně vypadající mazlíčci než jako závodní holubi.
Zdroj: odditycentral.com