Nejnovější izraelské obrněné vozidlo vyslané do Gazy. Eitan chrání vojáky před minami, vozidlo se může pohybovat i s propíchnutými pneumatikami

Na sociálních sítích se objevily nové fotografie pořízené během izraelské vojenské operace v Gaze. Na záběrech prezentovaných úřady v Tel Avivu je například vidět, že do boje proti jednotkám Hamásu byla nasazena nejnovější bojová obrněná vozidla Eitan, která vstoupila do služby právě v roce 2022.

Vojenská operace v Gaze pokračuje v nezmenšené míře, což můžete sledovat v reálném čase prostřednictvím zpravodajství Pravda24.cz. Úřady v Tel Avivu vrhly do útoku na jednotky Hamásu veškerou svou nejnovější výzbroj v čele s tanky Merkava a nové fotografie z bojů ukazují, že do Gazy byla vyslána také bojová obrněná vozidla Eitan, nejmodernější stroj svého druhu v izraelských silách, píše portál Mil.

Eitan je jedním z nejnovějších bojových vozidel na světě.
Tento přibližně 30tunový stroj vstoupil do služby v roce 2022 a v izraelských silách nahradí stárnoucí vozidla M113 americké výroby (v americké armádě debutovala v roce 1960). Jak můžete vidět výše, jedná se o osmikolové provedení, které zrychluje na 90 km/h a může přepravovat 12 osob, včetně tříčlenné posádky. Vozidlo je rovněž vybaveno kanónem a odpalovacím zařízením řízených střel Spike.

Co se týče obranných systémů, k dispozici bude nejmodernější kompozitní pancíř s vysoko položenou podlahou chránící vojáky před minami, vozidlo se může pohybovat i s propíchnutými pneumatikami a jeho primárním obranným prvkem je systém Iron Fist. „Železná pěst“ je aktivní obranný systém s tvrdým zásahem, který vystřeluje střelu interceptor schopnou eliminovat širokou škálu útočných prostředků nepřítele: od řízených protitankových střel přes ruční granátomety až po munici HEAT a Sabot. Cena jednoho vozidla Eitan se odhaduje na přibližně 3 miliony dolarů, tedy zhruba 68 milionů korun.

Zdroj: Mil