Nejdelší visutý most na světě je „zázrakem moderního stavitelství“. Spojuje Evropu s Asií

Nový most Canakkale spojuje evropskou a asijskou část Turecka. Výstavba vyšla na astronomických 2,5 miliardy eur, což je v přepočtu více než 61 miliard korun.

Most s celkovými 4 608 metry a rozpětím mezi jeho dvěma pilíři 2 023 metrů je nejdelším visutým mostem na světě. Vede z Gelibolu na evropské straně Turecka do Lapseki na asijské straně Dardanelského průlivu. Most umožňuje cestujícím překonat Dardanely, které spojují Egejské moře a Marmarské moře, za pouhých šest minut ve srovnání s 90 minutami na trajektu, což je cesta, která může trvat až pět hodin, pokud se započítají čekací doby, popisuje server BOL News.

Visuté mosty přes mořské úžiny mají podle profesora Briana Brennera z americké Tufts University Brenner největší výhodu v tom, že nepotřebují tolik sloupů jako běžné mosty. „Visuté mosty jsou konstrukčním typem, který poskytuje nejdelší rozpětí. Lze je bez problémů postavit nad vodními plochami s aktivním námořním provozem, aniž by se během stavby plavba lodí omezovala,“ řekl. 

Nový most překonal svými rozměry dosavadní prvenství visutého mostu Akashi Kaikyo v Japonsku, který spojuje ostrovy Honšú a Awadži s celkovou délkou necelých čtyř kilometrů. Architektura nového mostu je přitom i symbolická. Jeho střední rozpětí 2 023 metrů je také letopočtem 2023, kdy si Turecko připomene sté výročí založení Turecké republiky po pádu Osmanské říše.

Zdroj: BOL News