Nejgeniálnější plány, které vyšly ve válečných konfliktech
Mnozí mohou příběh o trojském koni označit za fikci, ale používání chytrých triků ve válce je skutečností. Nabízíme vám některé z nejdůmyslnějších klamných taktik, které armády používaly ve válkách.
Falešná Paříž v první světové válce
Paříž je město s bohatou staletou historií. Během první světové války představovaly německé bombardéry létající v noci bezprostřední hrozbu pro ikonické památky hlavního města. Francouzi proto vymysleli důmyslný plán a postavili falešnou repliku Paříže ze dřeva a plátna, doplněnou světly, aby oklamali německé piloty.

Falešné město se mělo nacházet hned vedle skutečného města a mělo zmást a odvést pozornost německých pilotů od jejich cíle. Naštěstí válka skončila krátce po zahájení stavby, takže plán nebyl nikdy plně realizován. Tento příběh je svědectvím o síle lidského důvtipu a tvořivosti, a to i tváří v tvář nepřízni osudu, jak píše server History Extra.
Německé město svítilo, aby se zabránilo bombardování
Stejně jako Francie trpěla i německá města nočními nálety. Za druhé světové války se německé město Konstanz nedaleko švýcarských hranic vyhnulo bombardování tím, že po setmění odmítlo zhasnout světla. Na ochranu před nočními nálety bylo v německých městech zakázáno používat jakákoli světla. Pouliční lampy a budovy potemněly, občané nesměli používat svíčky a okna musela být zakryta záclonami nebo natřena načerno.

Na druhou stranu jejich švýcarští sousedé, kteří zůstali během války neutrální, a nebyli proto cílem spojeneckých útoků, zůstali v noci osvětleni. Tím, že město Kostnice nechalo svítit, se mu podařilo oklamat spojenecké síly, že je součástí Švýcarska, a prošlo tak válkou téměř bez úhony.
Armáda duchů
Někdy je klamání prostě nutností. Během války šla americká armáda tak daleko, že sestavila tým umělců a odborníků na zvuk, aby vytvořila propracovanou zdánlivou vojenskou jednotku z nafukovacích tanků, zvukových efektů a rádiového vysílání, která měla oklamat nacisty. 23. velitelství speciálních sil, známé jako „armáda duchů“, se skládalo z přibližně 1100 vojáků, kteří měli za úkol vytvořit realistické makety tanků, nákladních automobilů a dělostřelectva. Přehrávali také nahrané zvuky z bitvy, aby se zdálo, že je na místě více vojáků než ve skutečnosti. Němci se nikdy neodvážili na tuto oblast zaútočit.

Lampiony maskující město
Během války v roce 1812 se jednomu městu na pobřeží Marylandu podařilo oklamat Brity během nočního obléhání. V St. Michaels se stavěly lodě, a tak se britské jednotky blížící se přes řeku Miles zaměřily na město. Když hrozil útok, rozhodli se obyvatelé města jednat. V korunách stromů kolem města rozmístili lucerny, takže město vypadalo, že se nachází ve větší nadmořské výšce.

Když Britové v noci veslovali ke břehům, Američané je překvapili střelbou z děl. To zahnalo vojáky zpět k lodím, ze kterých stříleli na město. Protože však mířili na světla na stromech, která považovali za okna a budovy, nezasáhli jediný dům, jak uvádí server Business Insider.
Operace Mincemeat
V roce 1943 přišla britská rozvědka s bizarním plánem, jak oklamat nacisty, který zněl jako ze špionážního filmu. Plán s krycím názvem „Operace Mincemeat“ zahrnoval vložení falešných dokumentů vedle těla mrtvého muže a jeho vhození do moře u španělského pobřeží. Jednalo se o bezdomovce, který dostal falešnou identitu, aby Němci identifikovali jeho mrtvolu jako britského důstojníka. Britové doufali, že se Němci o mrtvole dozvědí a uvěří obsahu přiložených falešných dokumentů.

Plán vyšel a Němci věřili, že Spojenci se chystají napadnout Řecko a Sardinii, nikoli Sicílii. Díky tomu se do těchto oblastí přesunuly jednotky, což pomohlo zajistit úspěch spojenecké invaze na Sicílii. Operace Mincemeat je dodnes považována za jeden z nejúspěšnějších podvodů ve vojenské historii.
Zdroj: historyextra.com, businessinsider.com, Wikipedia