NASA a SpaceX vyzkouší doplňování paliva ve vesmíru během třetího testu raketového systému Starship

Společnost SpaceX má za sebou dva pokusy o vynesení kosmické lodi Starship na oběžnou dráhu. Při třetím testu plánují letecká společnost a NASA vyzkoušet technologii doplňování paliva na oběžné dráze, píše portál ArsTechnica.

NASA chce otestovat životaschopnost konceptu doplňování paliva do kosmické lodi na oběžné dráze. Agentura přitom ještě neučinila konečné rozhodnutí ohledně testu během příštího startu vesmírné lodi Starship.

Před třemi lety bylo z amerického rozpočtu vyčleněno čtvrt miliardy dolarů na testování technologie práce s kryogenním palivem na oběžné dráze Země. SpaceX bude moci získat 53 milionů dolarů (více než miliardu korun), pokud se jí podaří přenést palivo z jedné nádrže Starship do druhé.

Tato technologie bude použita při testu dokování dvou kosmických lodí na oběžné dráze Země. Pokud bude úspěšná, vyšle SpaceX na Měsíc loď bez posádky. Pokud i tato mise přinese kýžený výsledek, bude Starship připuštěna k misi Artemis III, při níž američtí astronauti poprvé od roku 1972 přistanou na Měsíci.

Mise Artemis III je naplánována na rok 2025, ale pravděpodobně bude kvůli zpoždění odložena. Jedním z problémů je také vývoj lodi Starship. Při dvou pokusech se lodi nepodařilo uskutečnit plnohodnotný orbitální let.

Na jaře 2023 Starship a Super Heavy explodovaly a ve výšce asi 40 kilometrů se dostaly do neřízené rotace. Druhý test byl úspěšnější. SpaceX vyhodnotila výkon motorů Raptor a oddělila Super Heavy od Starshipu. Během sestupu však raketový urychlovač explodoval a komunikace s lodí byla ztracena.

Elon Musk uvedl, že třetí test se uskuteční 3-4 týdny po druhém testu, ale tomu se příliš nevěří. Bez ohledu na datum musí SpaceX do Starshipu napumpovat 10 tun paliva. Dalším milníkem bude přenos paliva mezi oběma loděmi na oběžné dráze.

Zdroj: ArsTechnica