Nabitý mobil na 100% za 60 vteřin? Podle nové studie brzká realita

Jak by se vám líbilo plně nabít baterii smartphonu za jednu minutu? To by bylo docela fajn a výrobcům smartphonů by to mohlo umožnit, aby v telefonech nepoužívali baterie s nižší kapacitou. Tím by se v těchto zařízeních uvolnilo více místa pro přidání komponent potřebných pro lepší výpočetní a datové schopnosti. Podle nové studie by špičková technika objevená na Coloradské univerzitě mohla umožnit nabití telefonů na 100 % za pouhých 60 sekund.

Nová technika je založena na pohybu iontů v superkondenzátorech. Iont je atom, který má čistý kladný náboj, a superkondenzátor se používá k ukládání energie během vysokoproudých, krátkodobých nabíjecích a vybíjecích cyklů. V tiskové zprávě výzkumník Ankur Gupta zjistil, že díky efektivnějšímu pohybu iontů bude nabíjení a uvolňování energie rychlejší, což umožní, aby se článek uvnitř telefonu dostal z 0 % na 100 % za jednu minutu nebo méně.

Inženýr poznamenává, že zatímco některé z těchto technik byly použity ke studiu proudění v porézních materiálech, jako jsou ropné nádrže a filtrace vody, nebyly dosud plně prozkoumány pro systémy skladování energie. „Vzhledem ke kritické roli energie v budoucnosti planety jsem se cítil inspirován k tomu, abych své znalosti chemického inženýrství využil k rozvoji zařízení pro skladování energie,“ řekl Gupta. „Měl jsem pocit, že toto téma je poněkud neprozkoumané, a proto je to ideální příležitost.“

Hlavní přitažlivost superkondenzátorů spočívá v jejich rychlosti. Jak tedy zrychlit jejich nabíjení a uvolňování energie? Účinnějším pohybem iontů. Jedno z největších zjištění vědců odhalilo, že způsob, jakým se ionty pohybují jinak než elektrony na křižovatkách drobných pórů v nanorozměrech. Výzkum také zjistil, že pohyb iontů je jiný, než se očekávalo podle Kirchhoffova zákona. Ten se používá k určení toku proudu v elektrických obvodech již od roku 1845, uvádí portál Phonearena.

Díky tomuto výzkumu lze pohyb iontů ve složité síti tisíců vzájemně propojených pórů simulovat a předpovědět během několika minut. Gupta říká: „To je skok této práce. Našli jsme chybějící článek.“

Není jasné, jak dlouho bude trvat, než se z tohoto výzkumu v laboratoři stane technologie, kterou najdete ve svém telefonu. Myšlenka, že by bylo možné baterii telefonu nabít během okamžiku, by však měla pomoci posunout výzkum kupředu.

zdroj: studie, Phonearena